nån skum soc-tjej ringde, legit?
idag när jag var ute och lirade lite boll ringde någon tjej från något nummer jag aldrig sätt förr. såhär såg situationen ut:
Först ringer det i polarns lur, han har varit inblandad med socialen ett bra tag pga. droger osv, sen när han lägger på så frågar jag vem det var för han såg ganska brydd ut, då sa han att det var någon från soc. vi bryr oss inte så mycket om det och spelar vidare. sen 2 minuter senare ringer det i min lur, samma nummer och samma person. såhär låter samtalet;
"- ah hallå?
- ja hej Elin Björk (har jag för mig att hon hette) heter jag och ringer från socialen
- jaha hej?
- anledningen till att jag ringer är för att vi har från tips från polisen om att du brukar droger
- jaha..?
- så vi skulle vilja att du kom in på ett möte med oss och lämnar ett pisseprov, kommer du inte får polisen komma och hämta dig, när passar det dig?"
jag som brukar röka någon holk då och då blir fett nojjig, jag frågar om dom kan ringa tillbaka.
"- eh jag vet inte kan ni ringa tillbaka?
- ja det gör vi."
sen så läggs det på. då säger jag åt polarna som har varigt lite inblandade med socialen och så och säger vad som nyss hände, jag har aldrig haft någon kontakt med socialen eller något liknande. men min ena polare som dom ringde först till börjar förstå att det kanske var en busringning, då socialen aldrig ringer vid 8-tiden, aldrig först till "barnet" utan först till föräldrarna, men det visar sig att ingen utav våra föräldrar har fått reda på något?
sen går det 10 min då ringer dom tillbaka, då frågar dom när jag kan komma in, då svarar jag runt lördag söndag, vet att man inte brukar komma in då så sa måndag sen efter dom sa att dom inte kunde varken lördag, söndag eller fredag.
efter det börjar vi söka på eniro, hitta och google osv. efter detta nr. inget utav detta sökandet leder till något Elin Björk. det var ett vanligt mobilnummer, alltså ett 070nr. vet inte om jag får ge ut hela numret här på fragbite, men är ni "google" kunniga får ni gärna skriva i pm så ger jag mer info. det jag hittade på hitta.se tillhörde någon Maria Thillberg (?) som bodde uppe i stockholm???
sen fick vi reda på att dom har även ringt min brud och sagt i princip samma sak, till både henne och hennes lillebror (lillebrorn är 12 bast????!!!!)
min polare dom ringde först är 97a, jag är 98, likadant med min brud.
så vad tror ni fragbite? var det en busringning eller var det på riktigt? någon "soc" kunnig som kanske vet något? låter jävligt skumt men är samtidigt fett nojjig då jag aldrig torskat förr, och rökte den senaste holken i lördags tror jag...
Ont: busringning inget och oroa sig för.
Skrivet med min iPhone
dom kan ikke tvinga dig pissa ta blod prov ist så kmr du klara dig
Det jag menar är att det hon ringde för låter som polisens arbete, eller har jag fel? Har ingen koll på detta utan försöker bara tänka lite logiskt...
Skrivet med min iPhone
Skrivet med min iPhone
men det är självklart busringning, speciellt när dem ringer ifrån ett mobilnr och när dem inte säger något och lägger på när du ringer dem
Att du inte ens fattade att det var en busringning är ju bara pinsamt.
Vad är det med dagens femtonåringar alltså? Vissa får inte ta kosttillskott och vissa kan inte känna igen en busringning :S
och uppger hon det så är det bara googla och kolla upp'na.
alternativt ring till socialtjänsten där du bor och fråga om dom har sökt dig.
och ni som rippar på grabben för att han är lite nojjig, gå och lägg er, vem fan var inte nojjig att åka dit/bli påkommen med såkallat dödsknark när man var i den åldern?
Om du nu mot förmodan skulle bli inkallad till möte på soc och dom vill att du pissar, så säg att du inte har lust att pissa, det känns förnedrande, gå dock med på blodprov. Rök inget på 2-3 dagar för att vara säker.
Sen skulle jag även rekommendera dig till att sluta röka eftersom du är såpass ung, vänta tills du är 18-20 typ. Inte kul om föräldrarna kommer på dig, speciellt inte om dom inte kan något om cannabis.
http://www.fragbite.se/?thread ID=1172112
https://www.flashback.org/t134 3623
https://www.flashback.org/t357 231
rökte nog innan du tog din första glas läsk
Skrivet med min Android-mobil
Och ni som klagar på att han nojjar är dumma i huvudet. I Svergie är.det helt cp med lagarna, han kommer åka dit för ringa narkotika (tror det heter så) och det kan påverka killens körkort osv. Plus föräldrarna och hela tiden biten, sen gossar jag på att han är straffmyndig också vilket lnte hjälper.
Men det var en busringning så du kan vara lugn.
Blazesafe
Skrivet med min Android-mobil
Gissar på*
Skrivet med min Android-mobil
I lol'd.
1.Häng inte på flashback då vi medlemmar vill ha mogna trådar och inte småbarn.
2.Nej det var en busringning.
3.Sluta rök , seriöst. Om 3 år sitter du i skiten och har inte utbildning och sitter på ungdomsanstalt.
4.Hoppas du åker på det så din mamma gapar ut dig , inte för att jag vill dig ont men varför? Blir så trött på barn som brukar droger. SLUTA.
Jag tror nog att #31 kan reglerna lite bättre än dig :P Du kunde inte ens hålla dig till flashbacks huvudregel d.v.s att vara 18 år för att vara medlem.
Du är för ung, skärp dig innan det är för sent.
För övrigt så är det obvious fake, dock så har jag varit med om en liknande situation och det första man tänker på är inte hur trovärdigt det är. Kortfattat: En från posten ringer, säger att dom fått ett paket weed med min adress på, jag får panik fastän jag vet att jag inte beställt något, fast dom som ringde kunde inte hålla masken)).
Nämligen ziggisarna i samhället jag kommer ifrån rökte på när de gick i 5an, de var ändå ett x antal år sen.
Straffet från åklagaren var dock inte lika kul, 16.5k till fittstaten. Tvungen att ta lån för skiten. acab osv osv..
Skrivet med min Android-mobil
efter cirka 2-3 ringa narkotikabrott så tvingade snuten mig till soc osv gick dit och sa att jag inte ville ha nån kontakt med dom . dom förstod och jag fick gå . sen typ 4 år efter det så sökte jag själv kontakt med dom
Eskalerar det och soc bedömmer att ni är en risk för er själva så kan de ansöka om LVU mot er (lagen om vård av unga) och det är olika från kommun till kommun vilken gräns de har för att ansöka om LVU och försöka få er på ett behandlingshem.
Jag hade hot om LVU under ett tag, dock hade jag grövre problem än cannabis men valde att åka på behandlingshem frivilligt.
Dock träffa jag en kille där som tog en holk då och då där som hade LVU, han rymde och fick åka på en p12a(paragraf 12) istället.
Det bästa ni kan göra är att lägga ner innan det blir värre:)
#45: Många 15 och 16-åringar har testat droger. Jag har vänner som tog amfetamin första gången när dom var 12, så att röka på vid 16 års ålder är knappast en "big deal", även om jag håller med om att dom borde vänta tills dom är åtminstone 18.
Menade alltså att jag hade grövre problem än bara cannabis och valde att åka dit frivilligt tillslut.
Men träffade en kille som var där pga cannabisbruk som hade LVU pga det. :)
Skrivet med min iPhone