×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Speeds utslagna ur Atlanta-kvalet: "Några riktigt positiva tecken"

1
Adam "friberg" Friberg blickar framåt trots uttåget.
Efter tre raka vinster tog det till slut stopp för Johnny Speeds i det stängda kvalet till IEM Atlanta. Svenskarna förlorade lower bracket-kvartsfinalen mot Sinners med 0-2 i kartor efter 11-13 på Inferno och 4-13 på Dust2.

Förlusten innebär att Speeds slutar på en delad femteplats i kvalet där två platser i huvudtävlingen stod på spel. Sedan tidigare hade båda de helsvenska lagen Alliance och Eyeballers åkt ut ur tävlingen.

Trots uttåget uttryckte Johnny Speeds coach Adam "friberg" Friberg viss nöjdhet med lagets insats i tävlingen.

"Det har varit en lång dag och det finns verkligen många positiva tecken från laget just nu, så nära att vi gjorde comeback på Inferno! Nu blickar vi framåt och tar nästa", skriver friberg i ett inlägg på X.


Kvalet avgörs under torsdagen och än lever hoppet om en Atlanta-resa för en svensk i form av Freddy "KRiMZ" Johansson. Hans Fnatic ställs mot Sinners i lower bracket-semifinalen idag och behöver vinna först den matchen och sedan ytterligare en för att säkra en plats i Tier 1-tävlingen.

Artikelbild: Joel Åhman och Pressbild/Johnny Speeds

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..