×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

MaiL09 visade vägen när Alliance slog ut OG-svenskarna

2
Det svenska hoppet lever vidare i jakten på en plats till IEM Atlanta.
Än är det inte färdigspelat för Alliance i kvalet till IEM Atlanta. Tyvärr krävdes det att släcka kvalhoppen för två svenskar för att överleva, men Alliance kommer spela vidare minst en match till.

Matchen mot OG blev en svängig historia där lagen bytte vinster på varandras kartval med varandra. Alliance inledde med att vinna Overpass med 13-8, men fick se sig utklassade på Ancient där OG vann med 13-5.

Det krävdes en avgörande drabbning på Inferno för att kora en vinnare och där var det inget snack om saken. Alliance klev fram och dominerade servern fullständigt, vilket ledde laget till en komfortabel 13-5-seger. Totalt noterades Liam "MaiL09" Tügel för 53 kills och en rating på 1.44 över de tre spelade kartorna.

Segern innebär att Adam "adamb" Ångström och Olle "spooke" Grundström får lämna kvalet medan Alliance lever vidare. I nästa match väntar ENCE Esports som tidigare körde över Eyeballers, vilket avslutade kvalet för Jesper "JW" Wecksell och kompani. Matchen börjar inom kort.


Artikelbild: Joel Åhman
Videokälla: Esportal/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..