×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
Som besökare på Fragbite samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Läs mer om vår integritetspolicy här.

Intervju

Intervjuspecial med Chipshajen, Mendokusaii, Snillo och CWoosH

2
Starten av Overwatch League väntar runt hörnet, därför har vi på Fragbite nått ut till ett gäng svenska spelare för att höra hur de ser på ligan, deras egna lags chanser och varför vi svenskar har en sådan stark representation i ligan.
Overwatch League är fylld av svenska spelare, närmare bestämt tio stycken fördelat över fem olika lag. Flest svenska spelare, fyra stycken, hittar vi i Florida Mayhem. Övriga återfinns i Dallas Fuel, Houston Outlaws, Philadelphia Fusion och San Francisco Shock.

Vi kontaktade fyra av de svenska OWL-spelarna för att ta reda på mer gällande deras förväntningar, synen på upplägget för Owerwatch League och hur det kommer sig att det är så många svenskar med.

Sebastian "Chipshajen" Widlund (Dallas Fuel)

Hur ser du på ditt lag och era möjligheter i ligan?
— Vårt lag har varit runt toppen i OW i snart två år nu och vissa av oss har spelat så länge ihop också. Inför ligan så rekryterade vi tre spelare för att runda av vår roster, fyllde somliga hål som saknades, till exempel en projektilspelare. Både vi och Overwatch-communityn har väldigt höga förhoppningar på oss, själv så hoppas jag på en topp 3.

Vad betyder ligan för OW som en esporttitel?
— Satsningen som Blizzard och alla lagen gör betyder väldigt mycket. Alla spelare är garanterade en hög minimumlön och ställe att bo på i USA. Det Blizzard gör för spelare som inte är i ligan är också väldigt viktigt, och från vad jag läst samt sett tycker jag de gör ett bra jobb. Det finns två divisioner/ligor under Overwatch League som man kan tävla i för att synas och ha sköj.

Vilket lag ser du som favoriter att ta hem titeln i sommar?
— Måste ju säga oss själva! Gogo Dallas Fuel.

Hur ser du på ligans upplägg?
— Jag tycker om sättet ligan är upplagd. Varje lag får spela två matcher per vecka så det kommer vara väldigt intensivt och finnas mycket Overwatch att kolla på för fansen! Efter fem veckor av spel är det en liten minifinal för de veckorna vilket jag tycker är najs, de sprider ut pengarna över säsongen i stället för att dumpa allt i slutet.

Varför, tror du, att det finns så många svenskar med i ligan?
— Kalles Kaviar!

Lucas "Mendokusaii" Håkansson (Houston Outlaws)

Hur ser du på ditt lag och era möjligheter i ligan?
— Vårt lag är ett lag som fungerar tillsammans extremt väl. Vi har extremt bra kemi och vi spelar riktigt väl tillsammans. Jag vet att jag personligen samt alla mina lagkamrater siktar på första plats, att vinna hela ligan. Det är något som jag tror att vi kan göra.

Vad betyder ligan för OW som en esporttitel?
— Proffsspelare har vetat om OWL hela vägen från början av closed beta. Det är något som alltid har varit "startpunkten" för spelarna, även fast massor av oss har spelat professionellt i nästan två år. Det är så extremt stort, inte bara för spelet, men förhoppningsvis för esport i hela världen.

Vilket lag ser du som favoriter att ta hem titeln i sommar?
— Houston Outlaws.

Hur ser du på ligans upplägg?
— Ligans upplägg är riktigt bra för spelarna, vi vet vilka kartor vi ska träna, vi vet vilka lag vi ska spela mot och vi vet exakt när vi ska spela mot de från dag ett, för hela säsongen. Vi har planerat ut hela säsongen för att få så mycket träning som möjligt, maxa kvalitén på träning och fokusera på rätt kartor. Det gör det väldigt simpelt och direkt att klura ut just precis hur det är vi vill förbereda oss för våra matcher. Mindre stress, mindre frågetecken om datum och allt, utan allt är planerat och satt så vi vet vad som händer.

Varför, tror du, att det finns så många svenskar med i ligan?
— Det är något med Sverige och FPS-spel, eller spel överhuvudtaget. Vi äger! Det finns massor av extremt begåvade svenska spelare i OWL, Contenders och till och med Overwatch Open. Kanske är det att det är en lång vinter varje år då alla nördar sitter inne och spelar?

— Fast jag har ingen aning, jag satt inne och nördade på sommrarna också. Jag har spelat spel sen jag var fyra år gammal och har alltid varit en nörd. Jag hade turen att ha en familj som hjälpte mig extremt mycket och lät mig hoppa av gymnasiet för att satsa på en karriär inom esport. Duktig spelare eller inte så hade jag aldrig varit här utan min familj, kanske är det fler svenska föräldrar som förstår och stödjer deras barn när de vill följa sina drömmar? Det var fallet för mig.

Simon "snillo" Ekström (Philadelphia Fusion)

Hur ser du på ditt lag och era möjligheter i ligan?
— Jag tycker att vi är väldigt bra, jag tror en placering i topp tre är mycket rimligt.

Vad betyder ligan för OW som en esporttitel?
— Ligan betyder otroligt mycket för Overwatch, alla har väntat sen typ spelets release på OWL och det har varit en ganska stor torka på LAN-turneringar hittills tycker jag.

Vilket lag ser du som favoriter att ta hem titeln i sommar?
— Jag tror favoriterna är Seoul Dynasty. Deras core som består av Lunatic Hai är nog det bästa laget i Overwatch hittills.

Hur ser du på ligans upplägg?
— Det är roligt att alla bor i Los Angeles iallafall första säsongen. Det känns som att alla proffs känner varandra. Det blir också feta games på laddern då de bästa spelarna alla spelar på "West Coast"-servern.

Varför, tror du, att det finns så många svenskar med i ligan?
— Traditionellt sett så är svenskar väldigt bra på esport och det är väl ingen skillnad i Overwatch.

Johan "CWoosH" Klingestedt (Florida Mayhem)

Hur ser du på ditt lag och era möjligheter i ligan?
— Vi känner oss väldigt taggade, vi har praccat ett tag nu och är mycket mer säkra i vårat spel. Personligen tror jag att vi kommer ta oss till playoffs och efter det vinna hela ligan!

Vad betyder ligan för OW som en esporttitel?
— Ligan kommer göra väldigt mycket för OW-esporten. Mer professionellt, minimumkrav på boende samt lön. Produktionen från Blizzard är något helt annat i jämförelse med andra titlar. Det kommer helt enkelt bli sjukt grymt!

Vilket lag ser du som favoriter att ta hem titeln i sommar?
— Oss själva såklart, efter det så tror jag Seoul och London är väldigt duktiga och har goda chanser.

Hur ser du på ligans upplägg?
— Jag är inte insatt i upplägget alls.

Varför, tror du, att det finns så många svenskar med i ligan?
— Det är som i många andra esporter, Sverige är ett ledande land inom esport. Jag vet inte vad det beror på men jag tippar på att det har något med vädret att göra, haha.

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?>
Laddar..