Imorgon, lördag, är det dags för den första gruppspelsdagen av Worlds 2019. I öppningsmatchen får vi se ställas mot i en match som kan bli oerhört viktig för de båda lagens fortsatta turnering. Totalt ska 16 lag spela i huvudturneringens gruppspel och Fragbites skribent, Atle "Faydas" Malmberg, har rankat lagen.
Artikel
Fragbite rankar: De är bäst i Worlds
1
På lördag är det äntligen dags för huvudturneringen i Worlds 2019. Hur bra är egentligen de europeiska lagen? Är Korea tillbaka på riktigt och hur ska det gå för Nordamerika? Det är saker som Fragbites skribent, Atle "Faydas" Malmberg, har försökt klura ut när han rankat alla lag.
Topp fem
1.

2.

3.

4.

5.

Plats 6-16
6.
Storlaget föll tungt i LPL-finalen mot . Med superstjärnan i laget är man alltid en stark utmanare. Uzi har dock plågats av skador under den senare delen av sin karriär och frågan är om resten av hans lag är tillräckligt bra för att RNG ska ta sig långt i turneringen.7.
är ytterligare ett nytt koreanskt lag som visat på imponerande spel. Kvalade in till LCK inför vårens säsong och har slutat trea och fyra sen dess. Lagets sololaners, och är bra. Frågetecknet är deras botlane bestående av och .8.
tog sig överraskande till final i Mid-Season Invitational tidigare i år. Det var egentligen lagets första internationella framgång, trots att de radat upp segrar på hemmaplan. I nordamerika är de på god väg att passera mesta mästarna i antal titlar men precis som för TSM så har det varit torrt på den internationella fronten. Drog en rejäl nitlott när koreanska Damwon Gaming lottades in i deras grupp efter Play-In spelet.9.
Många kanske undrar vad förra årets världsmästare gör såhär långt ner i rankingen. Sanningen är den att de inte alls presterat på samma höga nivå som de gjorde 2018. Efter mycket om och men lyckades de tillslut kvalificera sig för Worlds men lagets stora formtopp har hittills uteblivit. Om de hinner komma i form innan turneringen börjar på lördag så är de topp fem, annars är en niondeplats mer rättvis.10.
kämpade länge och väl för att säkra andraplatsen i LEC, tillslut blev dock Fnatic övermäktiga och i slutspelet togs de på sängen av ett starkt och hungrigt . Visade i Play-In att de är bra, speciellt i lategame, när de väl får till det men det är tveksamt om de kan ta sig långt i turneringen. Att vaknar på rätt sida blir otroligt viktigt.11.
Vietnams förstaseedade lag är alltid en joker, så många gånger har de varit nära att ställa till det rejält för andra förhandsfavoriter. Även om de i år kommer med ett starkt lag känns det som att det saknas något, framförallt i längre matchserier och då blir mer strukturerade lag för svåra.12.
Laget som på något sätt alltid lyckas ta sig till Worlds och nästan aldrig gör någon amerikan besviken. Cloud9 kanske inte är nordamerikas bästa lag, men i internationella turneringar har de prenumererat på den titeln under den senaste tiden. Nu ser dock Team Liquid bättre ut och den era Cloud9 haft ser ut att gå mot sitt slut.13.
Före detta Taipei Assassins som vann den andra Worlds-turneringen som någonsin spelats. Idag heter de och det var längesedan något LMS-lag var i närheten av TPA:s klass. Hela regionen har länge levt på att Flash Wolves presterat bra och nu är de inte ens med i turneringen. Det här året var också det sista för ligan som väntas slå sig ihop med LST inför 2020.14.
s väg till Worlds skulle kunna skrivas om som en saga. Efter att ha gått bra i LCS-slutspelet men förlorat matcher där de haft 2-0 och 2-1 ledningar tvingades de till regionskvalet. Där lyckades de smått osannolikt med att vinna mot både och . I den avgörande matchen mot TSM vände de sedan 0-2 underläge till seger 3-2. De har charmat publiken men ska inte räcka till i den alldeles för starka gruppen de hamnade i.15.
I LMS har det ofta bara funnits ett bra lag och det var Flash Wolves. Nu är det J Team som tagit deras plats och där bakom är det tunt. Att ens vinner en match känns långt borta.16.
Om ahq känns som ett osäkert kort ser det inte bättre för deras LMS kompisar, . De tog sig igenom Play-In men utan att egentligen imponera. Precis som för ahq är risken stor att de slutar på sex raka förluster.Ad
2 kommentarer — skriv kommentar
Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.





