×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

El!

Postat av Waimos den 29 September 2008, 15:04
8 kommentarer · 154 träffar
Hej!


Har en liten fråga. Ska sätta in en dimmer i mitt sovrum. Det är så här att jag har två strömbrytare så jag måste sätta för en av dom. Det finns 3 kablar vid varje strömbrytare och jag undrar vilka kablar jag ska koppla ihop eller hur jag ska göra. Dom färger som finns är Vit, Röd och Blå. På dimmern finns det två uttag så vilka sladdar ska sitta där?


Tack i förhand ;)


Edit.

Nu vet jag att den röda kabbeln är L så om jag kobblar den till Blå i det ena uttaget o lämnar den vita tioll inget så funkar det att stänga av och på strömen med den andra strömbrytaren. Nu undrar jag bara vad den vita är bra till? För om jag kopplar i hopp den blå och den vita istället å lysser det hela tiden. Sen på dimmerna finns det ett uttag där det står L och där ska ju den röda sitta så klart sen finns det ett till där det står X så då antar jag att den blå ska sitta där.. Så nu undra jag bara om den vita är nödvändig att koppla in?
Föregående tråd

8 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.

Skriv en kommentar