×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Rumanien

REZ dominant på servern — skjuter Gamerlegion till slutspel i Bukarest

1
Den svenska stjärnan levererade på servern.
Svenskarnas dominans i Bukarest fortsätter. Fredrik "REZ" Sterner och Erik "ztr" Gustafsson vann idag sin tredje gruppspelsmatch i PGL Bucharest och är därmed klara för tävlingens slutspel.

Segern, som var Gamerlegions tredje raka i gruppspelet, kom efter två raka kartvinster mot Virtus.pro. Vinsterna kom på Ancient (13-7) och Mirage (13-8) och den svenska stjärnriflern Fredrik "REZ" Sterner spelade en huvudroll på bägge kartorna.

På Ancient toppade REZ scoreboarden med 21 frallor och på Mirage var han näst dödligast i laget med 16 kills vilket förstås var starkt bidragande till segern.

Gamerlegion avslutar gruppspelet med tre vinster och en förlust. Det är första gången den här säsongen som laget tar sig till slutspel i en stor tävling. Slutspelet drar igång på fredag med kvartsfinaler.

Artikelbild: Sebastian Pandelache/PGL
Videokälla: PGL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..