×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Dirty Dutch tips, hjälp o kritik...

Postat av yump den 31 Juli 2013, 21:13
0 kommentarer · 180 träffar
Hallå där Fragbajters!


Nu är det så att jag har länge tyckt om genren German House/Dirty Dutch/Melbourne Bounce, elller vad ni nu vill kalla det! Så eftersom jag hållt på med att producera musik nu ett bra tag, mestadels "melodisk" house, kände jag för att testa något nytt!


Ni kanske tycker att jag skulle vänt mig till "Stora tråden för hemmagjord musik", men jag behöver inte bara feedback utan också lite hjälp som jag tänkte var större chans att få om några fler såg det!


Det här är vad jag försöker efterlikna:

Will Sparks - Ah Yeah

http://youtu.be/WzotVF9T3Ok?t= 1m4s


Deorro (AKA Ton!c) Ft. Erick Gold - Lead The Way

http://youtu.be/V_NWYllvNUc?t= 2m27s


Och till sist, här är mitt tyvärr så fjuttiga resultat:

https://soundcloud.com/aelex-2 /smutsig-i-like-how-you-woo-1
(Högtalare/bättre än mina hörlurar rekommenderas för att det ska låta lite bättre p.g.a låg bas och knappt någon "mid-bass".)


Något tips på hur jag kan göra "vocal-synthen" mer kraftig med någon plugin/filter? Har ju förstärkt den med EQ och lagt på en s.k "Soundgoodizer" för att ge den lite mer smak! Droppet känns helt enkelt fjuttigt, något tips på hur jag kan förbättra det? Eller är det helt enkelt att inte melodin är så skön?


Om ni inte har några åsikter får ni gärna länka några sköna låtar liknande dem länkade ovan! :)


All kritik och alla tips uppskattas!

Tack på fören!

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..