×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Kina

Kazakiska rookien tar sin andra MVP-medalj

1
molodoy ser ut att bli årets rookie efter ytterligare en MVP-värdig prestation.
Furia Esports kazakiska AWP:er, Danil "molodoy" Golubenko, har återigen imponerat på absolut högsta nivå. När Furia slog Team Vitality i IEM Chengdu-finalen kröntes han till HLTV:s MVP i turneringen – hans andra sådant pris i år.

20-åringen tog ett jättekliv till absoluta världstoppen när han skrev på för Furia i våras. Med tre troféer och två MVP-priser ser han ut att utses till årets rookie på HLTV Awards i vinter.

– Det är bra om jag blir årets rookie, men jag menar... det spelar ingen roll för mig, för jag vill vinna troféer, sa den ganska obrydda stjärnan i en intervju med HLTV. Sen kanske MVP, årets rookie, är nästa steg.

Efter vinsten i finalen befäste Furia sin plats som världsetta på HLTV:s VRS-prognos precis innan Majorn i Budapest.


Artikelbild: Michal Konkol/Blast
Videokälla: Thunderpick/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..