×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Brasilien

Furia Esports övervägde s1mple — men valde talangen

1
Oleksandr "s1mple" Kostyliev hade kunnat hamna i Furia Esports.
Den brasilianska organisationen Furia Esports coach Sidnei "sidde" Macedo har avslöjat att laget övervägde att värva Oleksandr "s1mple" Kostyliev tidigare i år. I april stod valet mellan s1mple och Danil "molodoy" Golubenko, men beslutet föll till slut på molodoy.

"Vi övervägde s1mple när han satt på NAVIs bänk. Mellan molodoy och s1mple valde jag den förstnämnde, även om han inte heller var ett billigt köp, säger sidde i en nysläppt videointervju med CS-profilen krzz.

Valet ser än så länge ut att vara lyckat, då molodoy var tongivande när Furia vann sin första stora titel häromveckan. Den kazanska talangen utsågs till Fissure Playgrounds mest värdefulla spelare när Furia spelade hem titeln i tävlingen.

Artikelbild: Luc Bouchon/ESL och Sebastian Pandelache/PGL
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..