×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Europa

Svensklaget gör dubbla byten efter Majormissen

1
Olle "spooke" Grundström och Adam "adamb" Ångström kommer få två nya lagkamrater.
OG gör dubbla byten och bänkar Nico "nicoodoz" Tamjidi samt Christoffer "Chr1zN" Storgaard, det meddelar organisationen i ett inlägg på X.

Beskedet kommer en tid efter att laget misslyckats med att kvalificera sig till Majorn i Budapest och just nu befinner sig på plats 34 på Valves världsranking. I pressmeddelandet uttrycker organisationen en optimism till följd av CS nya struktur:

— Just nu är CS-landskapet ett ekosystem som är mer strukturerat, med ännu fler möjligheter än tidigare. Det är därför vi är redo ännu mer i scenen för att vi anser att detta spelet är ett av det mest hållbara och starkaste i esport, skriver organisationen.

Vilka som kommer ersätta danskarna är ännu inte klart men arbetet för att hitta ersättare är i full gång enligt pressmeddelandet. Laget vann under hösten den senaste upplagan av Draculan när man slog Passion UA i finalen för att endast vara fem placeringar ifrån en Major-plats.

Laget tog sig till Majorns andra fas i Austin, men väl där slutade det med tre raka förluster och uttåg.

OG är nu:
Adam "adamb" Ångström
Olle "spooke" Grundström
Rafael "arrozdoce" Wing


Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: PGL/Twitch


0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..