×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

OG vinner CCT efter svenskens uppvisning

1
Olle "spooke" Grundström imponerade i finalen.
Svensklaget OG, med Adam "adamb" Ångström och Olle "spooke" Grundström i femman, vann igår onlinetävlingen CCT Season 3 Europe Series 4. Laget besegrade ryska Parivision i finalen med 2-0 i kartor efter en ordentlig uppvisning av spooke.

Den svenska spelaren dominerade med hela 36 kills på matchens första karta Train som OG vann med 16-14. På Mirage fortsatte spooke att spela bra och var tvåa på scoreboarden bakom lagkamraten Nico "nicoodoz" Tamjidi på kartan som slutade 13-9 till OG.

Genom segern drar OG in 22 000 dollar (~210 000 kronor) i prispengar och en drös med viktiga rankingpoäng som kan hjälpa laget att ta kliv uppåt när Valve uppdaterar sin officiella världsranking nästa månad.

Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: CCT/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..