×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Tyskland

Northern Lights manager: "Jag försöker fortfarande förstå exakt vad som har hänt"

1
Northern Lights manager berättar för Fragbite om hans syn på händelsen.
Matchfixing-skandalen kring svenska Northern Lights skapar fortfarande vågor i Counter-Strike-scenen. Med fem avstängda spelare, däribland två på livstid, börjar scenen tack vare Elitserien och Esplays utredning långsamt pussla ihop exakt vad som hänt.

I samband med incidenten har Fragbite tagit kontakt med lagets manager – tyska Markus "ManagerMarkus" Krause – som under en tid arbetade med laget. I en kommentar till Fragbite berättar han om hans synvinkel på det som hänt.

"Jag gick med i Northern Lights som lagets manager i April 2025," berättar ManagerMarkus. Detta kom till efter att jag lyckades fixa invites för de, till European Pro League, United21 och Urban Contenders. Min roll var enbart administrativ – jag organiserade invites till ligor, kommunicerade med arrangörer och tog hand om registreringar. Jag kommunicerade bara med spelarna genom Steam och Snapchat – aldrig i röstsamtal."

"Jag märkte aldrig något misstänksamt"


ManagerMarkus har inte själv märkt av något misstänksamt i sitt arbete med laget. I efterhand kan han dock se att vissa saker kändes lite udda.

"Jag märkte aldrig något misstänksamt. Mitt fokus var administrativt arbete och jag var inte inblandad i lagets träningar – vilket inte var så många, så vitt jag vet – strategi eller deras spel. I efterhand känner jag att sättet vi kommunicerade var märkligt. Allt var text-baserat och jag fick aldrig möjlighet att gå med i Teamspeak eller liknande kanaler. Men vid tiden tänkte jag inte att det var något särskilt – dels för att jag inte talar svenska och dels för att jag helt enkelt inte frågade om det."

"Jag kunde inte heller följa deras matcher live då de oftast spelade när jag arbetade, så ingenting misstänksamt fångade min blick. För mig var spelare som Meinz bara en ung, klättrande spelare. Axelen sa till mig i början av våra konversationer att Meinz sågs som en av de största svenska talangerna brevid MaiL09."

"De frekventa spelarbytena tänkte jag inte heller på. Nu i efterhand, efter allt kom ut, har jag förstått att vissa spelare redan hade känt att något inte kändes rätt och lämnat laget, men det visste jag inget om då. Kanske jag skulle ha undrat över varför laget inte ville spela i ESEA-ligan. Jag frågade om det en gång tidigt, men Axelen tonade ner det."

"Vissa av spelarna har medvetet ignorerat mig"


Vad som händer nu är svårt för ManagerMarkus att se framför sig, även efter allt kommit ut. Han har försökt kontakta spelarna för att få veta mer, men känner att straffen är välförtjänta.

"Jag försöker fortfarande förstå exakt vad som har hänt, vilka som var inblandade och hur det hela började. Vissa av spelarna har varit villiga att prata om det medan vissa andra har medvetet ignorerat mig. Avstängningarna är helt klart förtjänta och det blir nog svårt för de inblandade att börja spela igen."

"Jag hoppas bara det leder till starkare integritetsskydd i ligorna så något sådant här inte händer igen. Det visar också att turneringsarrangörer måste samarbeta ännu närmare, speciellt nu när vi ser fler och fler sådana här fall. I slutändan kommer det alltid finnas folk som försöker lura in spelare i skumma affärer så länge det finns möjlighet för tredje part att tjäna pengar på matcherna."

"I slutändan måste varje spelare själva bestämma om de vill gå den vägen. Sorgligt nog är det precis vad som hänt här."


Artikelbild: Manager_Markus/X
Videokälla: Thorin

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..