×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Bomben: Elitserien stänger av svenskt topplag för misstänkt matchfixning

1
Fem spelare har blivit avstängda i väntan på fortsatt utredning.
Den svenska CS-tävlingen Elitserien har tillfälligt stängt av ett lag efter misstankar om grov matchfixning. Det meddelar ligan i ett pressmeddelande.

Enligt Elitserien rör det sig om matcher utanför den egna tävlingen, men då bevisningen bedöms som trovärdig väljer man att stänga av laget samtidigt som man startat en utredning, där man vid behov kommer att samarbeta med "relevanta organisationer och myndigheter". Laget har nu 48 timmar på sig att inkomma med sin version av händelsen.

Vilket lag det rör sig om nämner Elitserien inte men på spelplattformen Esplay, där Elitserien spelas, har fem spelare från laget Northern Lights bannats med noteringen "Under utredning". Enligt uppgifter från källor med insyn i ärendet är det också Northern Lights som är laget som avses i pressmeddelandet.


Artikelbild: Pressbild/Elitserien

6 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 6 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..