×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Svenska Fnatic-chefen vill se mer transparens i VRS-systemet

1
Patrik "cArn" Sättermon vill ha bättre insyn i hur HLTV väljer vilka matcher som räknas.
Fnatic-chefen Patrik "cArn" Sättermon vill ha mer transparens kring hur VRS-systemet hänger ihop med HLTV:s matchbevakning. Det skriver han i ett inlägg på X där ha lyfter behovet av tydliga riktlinjer och skydd mot intressekonflikter.

cArn efterfrågar tydlighet kring vilka kriterier som styr om matcher listas på HLTV, eftersom det avgör om de räknas in i VRS-poängen som används för att kvalificera lag till Majors. Han pekar på risken för exploatering om endast delar av turneringar bevakas, samt att nuvarande regler gör det möjligt för lag att dra sig ur utan konsekvenser.

"Det vore ändå väldigt bra för både tävlande och fans att så snart som möjligt inte bara få insyn i hur själva rankingformeln fungerar (vilket Valve redan har definierat), utan också när och var HLTV:s bevakning gäller, eftersom det direkt avgör vilka matcher som påverkar VRS", skriver han.

Han föreslår också att det införs regler som förbjuder lagägare att samtidigt arrangera turneringar där de egna lagen deltar.

Svensken betonar att han inte ifrågasätter HLTV:s eller arrangörernas integritet, men menar att systemet måste utvecklas för att säkra rättvisa och trovärdighet. Målet, enligt honom, är ett ekosystem med starkare integritet som ger alla lag samma villkor.


Artikelbild: Fnatic/Youtube
Videokälla: WESG

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..