×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Europa

Fnatic-chefens uttalande efter missade Majorn: "Höll helt enkelt inte måttet"

3
Patrik "cArn" Sättermon är inte nöjd över Fnatics Major-resultat.
Det klassiska svensklaget Fnatic, som delägs av den svenska CS-legendaren Patrik "cArn" Sättermon, lyckades inte i de europeiska kvalen till Majorn i Austin. Laget, som under förra veckans kval spelade utan Fnatic-legendaren Freddy "KRiMZ" Johansson, fick inte spelet att stämma på servern och slutade kvalet på en delad tolfteplats.

Nu väljer cArn att uttala sig om resultatet. I ett långt inlägg på X skriver svensken att han är besviken över resultatet och att han nu ser över hur laget ska formeras i höst för att inte riskera ännu ett nederlag i Major-sammanhang.

"Förra veckans uttåg ur Austin Major-cykeln var, i brist på ett bättre ord, en stor, stor besvikelse", inleder cArn sitt inlägg och understryker att laget gick in i de tuffa kvalen med stort självförtroende efter att ha gjort starka värvningar under våren.

Trots att laget hade en bra känsla inför tävlingen lyckades Fnatic bara vinna en match i kvalet, vilket gjorde att man aldrig riktigt var i närheten av en topp 6-placering.

"Den CS vi till slut spelade, när det verkligen gällde, höll helt enkelt inte måttet – faktiskt långt därifrån", konstaterar cArn och öppnar för att organisationen ska göra fler förändringar i femman framöver.

"Nu måste vi ställa oss de större frågorna: Hur går vi vidare härifrån, hur kommer vår lineup och vår stab att se ut inför nästa Major-cykel? Samtidigt som vi gör allt vi kan för att kämpa om viktiga VRS-poäng i de onlineturneringar vi har framför oss på kort sikt", skriver han.


Artikelbild: cArn/X
Videokälla: Fireleague/X

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..