×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Transferrykte: Ence bänkar fyrfaldiga Major-vinnaren

1
Den före detta Astralis-kaptenen ryktas förpassas till bänken.
Mellan 2017 och 2019 var Lukas "gla1ve" Rossander kapten för kanske historiens bästa CS-lag: Astralis. Sedan dess har turneringsvinsterna blivit allt färre för den danska ledaren, som sedan november 2023 lett ENCE Esports – ännu utan någon turneringsvinst på LAN. Nu ryktas det att han ska bänkas, enligt den ryska leakern Gromov.

Ersättaren sägs bli ingen mindre än Rigon "rigoN" Gashi, som fick sitt genombrott som stjärnrifler för succélaget Bad News Eagles. Om bytet blir av kommer lagets rifler Victor "sdy" Orudzhev ta över IGL-rollen – en position han tidigare har haft i laget. Om bänkningen av gla1ve genomförs är framtiden oviss för den danske kaptenen. ENCE har varit hans enda lag sedan Astralis-tiden och under hans tid där har laget fått kritik från både fans och experter.

Leakern Gromov har tidigare haft flera korrekta avslöjanden, samtidigt som ENCE haft en tuff start på höstsäsongen med två tidiga utslagningar i stora tävlingar.



Artikelbild: Petri Leppävuori/Elisa Esports
Videokälla: PGL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..