×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Experten om m0NESYs övergång: "En enorm förlust för G2"

1
Att ersätta Ilya "m0NESY" Osipov blir nästintill omöjligt, menar analytikern.
Att förlora Ilya "m0NESY" Osipov var en enormt stor förlust för G2 Esports. Att dessutom förlora Nikola "NiKo" Kovač gör det hela ännu värre, och laget kommer nu långsamt men säkert behöva bygga upp sig igen. Det menar CS-analytikern Janko "YNk" Paunović, som i en intervju med nyhetssajten Pley.gg.

Han riktar kritik mot hur G2 hanterade NiKo och m0NESY och menar att de borde försökt mer att behålla stjärn-AWPern:

— De borde ha gjort allt för att behålla NiKo och m0NESY i sin uppställning eftersom det skulle ha säkrat deras framtid i CS under överskådlig framtid, särskilt med NiKos eventuella övergång till IGL, skulle du ha haft 2 av de viktigare rollerna täckta under många år framöver, säger YNk, som dock erkänner att ekonomiska faktorer kan ha spelat roll i övergången.

YNks förslag? Satsa på att värva Finn "karrigan" Andersen från Faze Clan och den bänkade AWPern Álvaro "SunPayus" García från Falcons Esports. Det skulle ge laget en värdig ersättare för m0NESY, trots att få spelare kan nå upp till den ryska talangens nivå. Istället blev det den polska AWPern Olek "hades" Miskiewicz som axlar den stora bössan i G2:s nya lag.

"Det är en monumental förlust för G2, inuti och utanför servern. Han är en av de bästa spelarna i världen. Och med honom borta kommer det också att bli svårare för G2 att locka talang till sin trupp", förklarar YNk.

Artikelbild: Sebastian Pandelache/PGL och Pressbild/VaKarM
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..