×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Proffsspelarens analys: 87% av matcher hade fuskare i sig

2
Endast 4 matcher var fuskfria.
Det är ingen nyhet att CS2 är fyllt av fuskare, men hur många finns det egentligen? Det ville CS-proffset och analytikern Martin "STYKO" Styk ta reda på, och resultaten förvånade även honom.

STYKO spelade 30 matcher Premier på rating 25 000 – det vill säga ett riktigt hög rating som kräver tusentals timmar för att nå. Av de 30 matcherna var det endast 4 stycken som inte hade fuskare, enligt STYKO. Det motsvarar en andel på 13%, vilket innebär att 87% av matcher var drabbade av fuskande spelare. För varje match kollade han dessutom igenom demon för att verifiera om det verkligen var en fuskare.

Men problemen tar inte slut där. STYKO upplevde upprepade gånger att det var han som blev temporärt avstängd från matchmaking i Premier. Anledningen? Att han initierade en vote kick på de lagkamrater som fuskade. Valve har alltså infört en sorts spärr som förhindrar spelare att kicka sina lagkamrater – och därigenom även fuskare – ur matcher.



Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast och Pressbild/Valve
Videokälla: PGL/Twitch

4 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 4 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..