×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Bulgarien

Fuskanklagade proffset förnekar – kräver utredning

1
Fuskanklagelserna haglade över spelaren. Nu bryter han tystnaden.
Det bulgariska CS-proffset Blagoi "Oxygen" Dimitrov var förra veckan föremål för omfattande fuskanklagelser efter att klipp som visar hans spelstil spridits på sociala medier. Nu väljer 500-spelaren att förneka all inblandning i fusk och betonar att det inte finns några konkreta bevis mot honom.

I ett inlägg på X skriver oxygeN med emfas att han skulle ha använt sig av några fuskprogram. Han uttrycker också en vilja att samarbeta i en utredning tillsammans med Esportens Integritetskommission eller enskilda turneringsarrangörer för att bevisa sin oskuld.

Att det förekommer fuskanklagelser mot spelare på sociala medier är inte ovanligt, men dessa fick ovanligt stor spridning då bland annat den fyrfaldiga Major-mästaren Lukas "gla1ve" Rossander och Ninjas in Pyjamas-spelaren Marco "Snappi" Pfeiffer gett sig in i diskussionerna och ifrågasatt krävt utredningar.


Artikelbild: CCT/Twitch och Pressbild/500
Videokälla: Valve

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..