×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Rysk CS-profil upptäcker inbyggd wallhack-bugg i CS2

1
Detta är något som Valve bör åtgärda så snabbt som möjligt.
Den ryske CS-profilen HaiX har upptäckt en bugg i Counter-Strike 2 som gör det möjligt för spelare att se genom väggar. Den inbyggda wallhack-funktionen kräver varken ändringar i spelets filer eller extern programvara för att aktiveras.

HaiX avslöjade buggen i en nyligen publicerad Youtube-video och uppmärksammade den även i sina sociala kanaler. Enligt innehållsskaparen själv är syftet att dela med sig av buggen att generera uppmärksamhet så att utvecklarna på Valve snabbt åtgärdar problemet.

Att utnyttja den här typen av buggar kan resultera i avstängningar och spelare avråds därför från att testa buggen på egen hand.

Se hur buggen fungerar

Artikelbild: Skärmbild/Counter-Strike och HaiX/Youtube
Videokälla: Valve

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..