Nu har Stewie2K bekräftat i ett inlägg på X att han kommer att hoppa in som spelare för G2 i den kommande turneringen. I inlägget uttrycker 26-åringen sin tacksamhet för möjligheten att delta i tävlingen och spela med G2-stjärnorna och .
"Tack G2 Esports för möjligheten att tävla och potentiellt spela framför hemmapubliken i IEM Dallas. Tacksam för den här möjligheten att komma och spela med den bästa riflern i spelet och den unga AWP-stjärnan", skriver Stewie2k.
Thanks @G2esports for the chance to compete and to potentially play in front of a home crowd in IEM Dallas. Grateful for this opportunity and to be able to play with the best rifler in the game @G2NiKo & a young star awper !
— Jake (@Stewie) May 17, 2024
Appreciate all the love yall bringing. I’ll see you…
Stewie2K uppmärksammades tidigt i karriären för sin skicklighet och kaxiga spelstil, som till slut kulminerade i en historisk vinst i Majorn i Boston 2018. Detta inhopp markerar första gången på över två år som Stewie2K spelar i en LAN-turnering; senast han spelade i en sådan var för i kvaltävlingen till Majorn i Antwerpen år 2022.
Stewie2Ks premiär i G2 Esports blir i en gruppspelsmatch mot . Den matchen är schemalagd för 27:e maj klockan 19:30.
G2 Esports spelar därmed med följande femma i IEM Dallas: