×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

isak och nawwk inbjudna till ESL Challenger-kval — kan få spela på hemmaplan i sommar

1
De svenska stjärnorna får chansen att kvala till Dreamhack Summer-turneringen.
Under Dreamhack Summer i Jönköping kommer turneringsarrangören ESL att anordna miljonturneringen ESL Challenger. Sedan tidigare har Alliance säkrat en plats i tävlingen genom att vinna det helsvenska kvalet och nu får fler svenskar chansen att kvala till turneringen på hemmaplan.

Under måndagen presenterade ESL vilka fyra lag som får en direktinbjudan till det stängda europeiska kvalet till tävlingen och bland de inbjudna återfinns såväl Isak "isak" Fahléns lag Gamerlegion och Tim "nawwk" Jonassons Apeks.

Utöver de två svensklagen har också Eternal Fire och Monte blivit inbjudna till det europeiska kvalet.

Totalt kommer åtta lag att delta i tävlingen på plats i Jönköping. Tre lag kommer att få en direktinbjudan baserat på ESL:s världsranking och fyra lag kommer att kvala genom ett europeiskt, ett nordamerikanskt, ett sydamerikanskt samt ett asiatiskt kval.


Artikelbild: Stephanie Lindgren/PGL
Videokälla: PGL/Twitch

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..