Om bara en vecka är det dags för årets Mid Season Invitational där vinnarlagen av nordamerikanska respektive europeiska LCS, kinesiska LPL, koreanska LCK, taiwanesiska LMS och den internationella wildcardtuneringen IWC skall göra upp om totalt 450 000 dollar, motsvarande cirka 3,6 miljoner kronor där vinnaren tar hem ungefär 2 av dessa.
Nu har man släppt hela lineupen för streamteamet i den totalt 8 dagar långa turneringen.
Rivington Bisland III — Caster
Trevor “Quickshot” Henry — Caster
Devin “PiraTechnics” Younge — Caster
Max “Atlus” Anderson — Caster
Martin “Deficio” Lynge — Expert/Analytiker
Joshua “Jatt” Leesman — Expert/Analytiker
Mitch “Krepo” Voorspoels — Expert/Analytiker
Sam “Kobe” Hartman-Kenzler — Expert/Analytiker
Jake “Spawn” Tiberi — Expert/Analytiker
Clement Kaihsin Chu — Expert/Analytiker
Eefje “Sjokz” Depoortere — Intervjuare
James “Dash” Patterson — Host
På deltagarlistan finner vi bland annat de tvåfaldiga världsmästarna, koreanska SKT Telecom T1 med Faker i spetsen, taiwanesiska Flash Wolves och kinesiska Royal Never Give Up. Från europeiska LCS hittar vi Ocelote-ägda G2 Esports.
Darshan, Xmithie, Huhi, Stixxay, aphromoo
G2 Esports
Kikis, Trick, PerkZ, Emperor, Hybrid, YoungBuck
Flash Wolves
Riris/MMD, Karsa, Maple, NL, SwordArT
Royal Never Give Up
Looper, Mlxg, xiaohu, NaMei, wuxx, Mata
SKT T1
Duke, Blank, Faker, Bang, Wolf
SuperMassive eSports
Thaldrin/fabFabolous, Stomaged, Naru, Achuu, Dumbledoge
Turneringen består av totalt sex lag och spelas i två omgångar, ett gruppspel den 4-8 maj som inleds av ett möte mellan Royal Never Give Up och Counter Logic Gaming. Slutspelet går av stapeln helgen därpå mellan den 13-15 maj då en vinnare skall koras.
Nu har man släppt hela lineupen för streamteamet i den totalt 8 dagar långa turneringen.
Stream Team
David “Phreak” Turley — CasterRivington Bisland III — Caster
Trevor “Quickshot” Henry — Caster
Devin “PiraTechnics” Younge — Caster
Max “Atlus” Anderson — Caster
Martin “Deficio” Lynge — Expert/Analytiker
Joshua “Jatt” Leesman — Expert/Analytiker
Mitch “Krepo” Voorspoels — Expert/Analytiker
Sam “Kobe” Hartman-Kenzler — Expert/Analytiker
Jake “Spawn” Tiberi — Expert/Analytiker
Clement Kaihsin Chu — Expert/Analytiker
Eefje “Sjokz” Depoortere — Intervjuare
James “Dash” Patterson — Host
På deltagarlistan finner vi bland annat de tvåfaldiga världsmästarna, koreanska SKT Telecom T1 med Faker i spetsen, taiwanesiska Flash Wolves och kinesiska Royal Never Give Up. Från europeiska LCS hittar vi Ocelote-ägda G2 Esports.
Deltagande lag
Counter Logic GamingDarshan, Xmithie, Huhi, Stixxay, aphromoo
G2 Esports
Kikis, Trick, PerkZ, Emperor, Hybrid, YoungBuck
Flash Wolves
Riris/MMD, Karsa, Maple, NL, SwordArT
Royal Never Give Up
Looper, Mlxg, xiaohu, NaMei, wuxx, Mata
SKT T1
Duke, Blank, Faker, Bang, Wolf
SuperMassive eSports
Thaldrin/fabFabolous, Stomaged, Naru, Achuu, Dumbledoge
Turneringen består av totalt sex lag och spelas i två omgångar, ett gruppspel den 4-8 maj som inleds av ett möte mellan Royal Never Give Up och Counter Logic Gaming. Slutspelet går av stapeln helgen därpå mellan den 13-15 maj då en vinnare skall koras.