×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

AOC lanserar QD-OLED-skärmar med upp till 360 Hz i G4-serien

1
AOC breddar sitt utbud med QD-OLED-teknik.
AGON by AOC introducerar nu sina första QD-OLED-skärmar i AOC Gaming-serien. Med modellerna Q27G4ZDR och Q27G4SDR blir den tidigare premiumtekniken tillgänglig för en bredare spelpublik.

Skärmarna erbjuder en låg responstid på 0,03 millisekunder och uppdateringsfrekvenser på 240 respektive 360 Hz, något som förstås är av intresse för CS-spelare.

Båda modellerna har QHD-upplösning och stöd för G-SYNC Compatible, vilket minskar risken för skärmrivningar. Den högre kontrasten och färgåtergivningen från QD-OLED-tekniken ger dessutom bättre synlighet i mörka miljöer.

Designen följer AOC:s nya G4-stil med smala ramar och fullt justerbart stativ, anpassat för fler­skärms­uppsättningar. Skärmarna blir tillgängliga i mitten av november till cirka 6 499 respektive 7 799 kronor.

Artikelbild: Pressbild/AGON by AOC
Videokälla: Razer

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..