×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Ställ in och ställ in rätt!(ex_interp)

Postat av FiauruX den 10 April 2007, 19:06
71 kommentarer · 85 träffar
Det här med att ställa in ex_interp rätt kan vara lite klurigt ibland!

Många säger ju att den ska vara på 0.01 men detta stämmer inte alltid!Men om ni följer min tabell här så har ni snart ställt in det rätt!


Din ex_interp Om du har:

ska vara på:


0,01 100 fps

0,0111 90 fps

0,0117 85 fps

0,012 80 fps

0,013 75 fps

0,014 70 fps

0,016 60 fps

0,02 50 fps

0,025 40 fps

0,033 30 fps

0,05 20 fps

0,1 10 fps



Ett sätt att kolla om du har ställt in ex_interp rätt är att kasta en granat i luften framför dig, hackar den fram så är din interp fel = Gör om, Gör rätt!


Tack för mig, hoppas det hjälpte!



OT: ska visa vad jag menar med att interp har med fpsen att göra åt alla er som säger att den inte gör det.


Följande bild visar en fiendes rörelse med din interp på 0.1 och på 100fps:

http://img03.picoodle.com/img / img03/7/4/11/f_exinterp1m_8844 bd1.gif

När gubben är streckad så ser du egentligen inte honom och kan skjuta mot honom med vilken superb träffsäkerhet som helst UTAN att träffa därför att din interp är felinställd.De hela gubbarna är de gånger då du VERKLIGEN SER din fiende.


Detta är en bild med ex_interp på 0.01 och på 100 fps, alltså de RÄTTA inställningarna: http://img01.picoodle.com/img / img01/7/4/11/f_exinterp2m_c43f 5c6.gif



Samma sak gäller här hela gubbar=du ser verkligen fienden

Streckade gubbar=Du ser egentligen inte gubben

De streckade gubbarna är nu eliminerade och din interp är rätt.

Träffar du inte nu så kan du inte längre skylla på något, grabben, för det är tyvärr din aim!


Dock så tycker även jag att det är GRYMT mycket lättare att ta 1/updateraten och därigenom få ut ditt ex_interp värde!


Eller läs på danska ^^

http://www.slap.dk/slshow.asp? pageID=artikler&artikelid=ex_i nterp&title=ex_interp
Föregående tråd
Nästa tråd

71 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 71 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..