hej!Jo det är så att när man går åt sidan och släpper knappen så fortsätter den att gå ibland .. Blir så svårt att lira med det.. Något som vet vad det är för fel ?
Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Har beta keys men fick inte tid och testa spelet. var mest intresserad av range klasser då ja lirar Hunter i wow, Men de filmer jag sett på tuben visar ett väldigt stelt rörelsemönster, Stämmer detta faktum ?!
efter rätt många timmar beta kan jag garanterat säga att jag kommer köpa det. tycker det är hur soft som helst. visar det sig att endgame är dåligt så har jag fortfarande en fruktansvärt rolig färd genom star wars-universumet i många många timmar.
Förstår inte vad du menar med lagg? har inte upplevt något server lagg överhuvudtaget, inga DC inga no respons from server eller liknande,
ända problem jag har sett på grafiken va en sten som hade ränder på sig och blinkade när man rörde sig, andra gången jag sprang förbi stenen så va den normal
#0 Du är la en sån här där WoW var ditt första MMO och därför tror du att ALLA andra MMOs har snott sina idéer från WoW. ALLA MMO snor saker från varandra. WoW har snott achievements från Warhammer Online t ex.
Sen är det även en beta bara, WoW var inte heller super de första dagarna efter det släpptes.
Asså, jag har testat det 3 timmar o ja tycker det är kul. man kan säga att de e som wow fast det känns inte så när man lirar det, och hur gubbarna rör sig stör mig inte alls de känns normalt. laggar nej det gör det ej, storyn är rolig så långt jag kommit och nej jag är inte star wars fan. har kollat på alla filmer en gång men det här spelet såg najs ut.
De e bara för ni sitter o hård runkar till wow och att ni inte vågar testa nytt spel med öppet sinne och verkligen försöker ge det en ärlig chans som ni tycker allt suger gg :)<3
#6 Exakt samma känsla fick jag när jag kollade gameplay videos, men efter 5-6 timmars spelande kan jag säga att så absolut inte är fallet.
#0 Jag har spelat ex antal timmar på max utan det minsta FPS-lagg, skaffa en bättre dator.
Hur du sen kan döma ut ett spel redan i beta-fasen är rätt sjukt, du har förmodligen inte kommit över level 10, och därmed inte gett varken dig själv en chans att komma in i spelet, eller fått en chans att testa vad spelet har att erbjuda.
Jag är absolut ingen stor SW-fantast, men jag måste säga att jag blev riktigt positivt överraskad av betan, kommer absolut köpa spelet och ge det en ärlig chans.
Håller med dig #0. Visserligen så kan jag inte säga att jag gick in i spelet med en god min så jag är kanske inte helt pålitlig. Men SWTOR är bland det absolut sämsta jag någonsin har spelat. Animationerna är ett skämt, storyn är skriven av femtonåriga flickor som antagligen fick jobbet för att de skrev homosexuell fan-fic om BioWares figurer.
Det nya Bioware har tagit Star Wars och dragit skiten i deras smuts. Usch säger jag bara.
Om ett spel kostar 135 miljoner dollar förväntar jag mig fan en gnutta kvalité men det ser man inte alls av i SWTOR. Sen att utvecklarna käpprätt ljuger en rätt upp i ansiktet är också en sak som jag blir förbannad på.
När jag spelar ett MMO är jag fan inte intresserad i att romantisera robotar och sjuka rymdbrudar. Jag vill ha kul med polare i en öppen värld. Tyvärr levererar SWTOR inget av det jag vill ha, men visst, är du intresserad i tröttsam story, stela animationer, en fullkomligt komplett galen fanbas och romantiseringar av robotar och skit - då är nog detta spelet för dig.
#25 Efter att ha läst texten och några kommentarer relaterat till det så ville jag få det skrivet. För övrigt så är din kommentar mer irrelevant och dum.
Utan arena blire inget köp, det är det enda som lockar med mmo för mig. Bioware drar dock inte alls star wars i smutsen. Storyn i kotor är bättre än den i dom senare Star Wars filmerna (Ep 1,2,3)
0# din åsikt som ingen bryr sig om haha
Folk blev överraskade av hur bra SPELET ÄR!
Detta är nog bästa "mmo" betan jag någonsin har testat ( minnst bugg )
Minns ni wow betan? ramla genom golv och fastna i allt sen crash reports hela tiden och ostabila servers. Trodde fan inte att bioware+EA skulle klara detta bättre än blizzard.
ÄR DET BARA JAG SOM T YCKER DET ÄR AWESOME ATT DU KAN KÖPA DET FÖR 500kr OCH SEN KÖRA DET SOM ETT SINGEL PLAYER SPEL?
DETTA SPEL ÄR FÖR ALLA!
det verkar som en del glömmer att bioware gjorde det här spelet mer som ett singel player rpg ist för mmo grinda 50 år, dvs du kan om du vill nå end game helt själv, likaså köra från lvl 1 till end game med 4 polare
Alla som jämför med WoW hela tiden är snorungar. Säger det inte för att försvara SWTOR utan för att ni är så patetiska. Håller med #19's kommentar också btw.
Rätt så jävla värdelös tråd.. Vill jag prova swtor så kommer jag väl göra det? Lär ju inte bestämma mig för att lita på nån 17åring som precis testat det på DH och inte var nöjd
Måste säga att jag håller med #0 till viss del. Det är en beta, men jag gillar inte spelet. När WoW-betan kom blev jag helt tagen och tyckte allt var fantastiskt, det tycker jag inte med SWTOR-betan.
Hur fan vet du om klasser i SWTOR kommer vara beroende av något som tydligen inte kommer finnas dvs macros? Är du helt jävla dum i huvudet, det väl för fan inte än om det är bra eller dåligt med macros.
UI:t tycker jag är bra, förutom att man inte kan ändra UI-scale, vilket jag hoppas på att de kommer fixa. Kameran hoppas jag också de ändrar, annars får man väl anpassa sig, lär ju gå över ganska kvickt.
Lagg? Jag laggade absolut inte ett jävla piss, det är väl fel på din dator eller din internetuppkoppling. Och om det nu skulle lagga så är väl för fan inte det särskilt lustigt eftersom det är 1. Beta 2. Det var ett stresstest.
Jag älskar PvPn i SWTOR.
kommer definitivt spela, har förbokat redan. Längtar dock mer till GW2.
Måste nog hålla med #0 på många punkter. Tycker även questen är röriga på nåt sett. Blev bara lvl 18 man kan ändå konstatera att jag tröttade på questen som fan..
Spelet känns även lite stelt på nå sett..
Lite tveksam om jag köper spelet, vi får se :p
Antar att du inte gillade WoW i början heller då när det inte ens fanns någon arena eller bg. Sen kom 3 bgs(kom alla samtidigt?) efter 2 år kom det Arena :p
Men jag håller nog med att dom inte har satsat något direkt på ett PvP spel i starten av release, utan gör precis som spelet du jämför med fokuserar på grunden först, och jag måste säga att storyn och grejer liknade ett Coop KOTOR spel och jag gillade det riktigt rejält när du kan va elak/god och ha olika svarsaltenativ som ett riktigt RPG, skulle jag spela det så skulle det vara med 2-3 kompisar och köra igenom questar/story, och that's about it :)
Men man börjar bli trött på ett spel som har polerats i 7 år ska behöva jämföra sig i en beta mot dem, ni som spelade för 8 år sen och hade wow betan vet att swtor betan var bra mycket stabilare på alla håll och kanter.
SWOTR är ännu ett spel som kommer efter sin tid. Det skulle vara kul om de släpptes 5 år sedan. Grafik och utveckling från tidigare MMORPGs är för liten.
Jag tycker jämförelsen med hur wow var i början är löjlig. Självfallet hade wow buggar som alla andra betor, ofc var det lagg i början, och feta köer. Men året var 2004. Nu är det 2011. Devsen har med andra ord haft 7 år på sig att kunna i alla fall överträffa det Blizzard gjorde 2004 med en gammal motor. Och det är tamigfan SINNESJUKT att det är så jävla stelt och awkward trots all den nya kunskapen och ny teknik som har gått i raketfart.
DÄRFÖR anser jag att swtor är katastrof när det kommer till basics såsom UI, Combat, Rörelsen, Animationer. Som story-spel är det säkert jättebra. Men även story nörder kommer spamtrycka spacebar så småningomför att bli kvitt med cutscenes som segar ner spelandet avsevärt.
Har hört folk säga, "aa men titta här WoW nördar i swtor har vi inte det hära gå dit o döda 10 vargar sen komma tbx". Det är EXAKT samma skit på swtor, skillnaden är bara att det kommer en irriterande cutscene varje gång man tar/lämnar in quester.
Sen kan man ju titta hur mycket blizzard snodde från sw Galaxies innan dom släppte wow, dom tog saker som va bra och funkade i Galaxies, precis som swtor gör på vissa saker av wow nu,
#56 Och det är bästa MMO betan som har släppts hittills.
Över 4miljoner testar och inte en enda över belastning på servers etc.
EA hjälpte BioWare mer än vi hade trott loool.
När du säger "rörelsen" antar jag att du syftar på hur modellerna rör sig, visst, en smaksak men äckligt skulle jag inte vilja säga.
Att du redan kan avgöra hur pvpn kommer att se ut vid release är ju för att säga det minsta syniskt, med tanke på att det fortfarande är i betastadiet och personerna som fått testa det är casual rp spelare som inte kan göra något motstånd.
Men jag har ungefär samma förväntningar som dig, det kommer inte bli ett enormt bra pvp spel utan en sjukt rolig spelupplevelse.
Nu kommer vi till något som jag personligen finner roande, hur kan man efter att ha spelat wow i x-antal år (dina elefanttårar leder mig att tro att du har åtminstone ett par år i spelet på nacken) tycka att wow är ett balanserat competitive spel?
Ett sådant av sorten som är värt att spendera hundratals, tusentals timmar på, i en arena vars fundament det bygger på är i princip omöjlig att balansera med tanke på all ny content som måste släppas.
Och om du nu håller med mig och inte tycker att wow är balanserat, varför vill du lägga så mycket vikt på ett spel utan en funktionell pvp?
Varför försöker du övertyga oss om att världen kommer gå under om alla slutar spela wow och börjar spela SWTOR?
Wow var fruktansvärt kul i arenasäsongerna 1-4 men var det bra balanserat? Nej det var det inte.
Cooldowns på abilities kan ändras eller justeras, macros är till för personer som inte kan multitaska.
Oj nu blev många arga på mig och jag tänker här dra en jämförelse med starcraftspelen, i starcraft broodwar kunde man ej kontrollgruppera sina byggnader, ej heller kontrollgruppera sina units till oändlighet, man kunde inte shiftklicka kommandon och det är klassat som ett av tidernas mest skillbaserade spel just p g a. det här.
Det är i mitt tycke ungefär samma användningsområde som macros syftar till i wow, man tar en genväg istället för att göra hela sekvensen.
Har ingenting emot SWTORs UI och avsaknaden av addons heller, vilket inte du heller borde ha om du strävar efter balans med tanke på att alla kommer spela med samma förutsättningar. Visst en bar till eller UI scaling kanske inte hade vart dumt men det är väl knappast några enorma saker som inte går att ändra på i efterhand för bioware/EA, med lite påtryck från communityn.
Som det ser ut just nu så klarar sig de flesta klasser utmärkt utan macros.
Ser personer i tråden som klagar på storylinen, det här förstår jag inte.
Vill ni ha ett spel där ni faktiskt kan förstå storylinen eller ett spel där ni ska samla ihop 6 stycken grisklövar och 10 blommor till en stuvning, om och om och om igen?
Avslutningvis vill jag bara påtrycka hur det här har potential att bli ett riktigt roligt spela att spela tillsammans med polarna, casual.
Vill man spela någonting som har tävlingsmässigt potential, släpp spelet, vad har du för nytta av att sitta här och gnata, spela ditt wow då och bli nedburstad i oändlighet :)
"a) Seriöst, t.om ni som har spelat wow i 3 månader kan konstatera att rörelsen i swtor är så jävla obehändig rentav äcklig. PvPn går ut på att spamma sin 2 knapp rotation med väldigt låg cd på stuns och knockback. Bara detta bekräftar hur casual spelet kommer bli. "
Nej, det går inte ut på att spamma 2 knappar, vilket i VÄÄÄÄÄÄLDIGT lång tid, vissa klassar i wow kunde briljera med. *host* paladins *host*
"b) Självklart är de flesta abilities hämtade direkt från wow och heter annorlunda. Men jag kan inte riktigt se skillcapen i swtor även om abilities är förhållandevis lika. För arena finns inte. Det som finns (förutom vanliga bgs) är nån slags rated 10v10 bg där återigen, finns inget indivudellt prägel och skillcap utan mera en samling av fotm specs i en stor skala där laget med minst keyboardturners och flest wizards som abusar Z-axis vinner."
Hämtade direkt från WoW? Herregud... tänker inte ens besvara den.
Arena finns inte? KLART SOM FAN DET INTE GÖR. Arena kom ca2007 till WoW? Spelet släppes 2004.
Vart är den individuella prägel i WoW? Du menar att WoW inte har cookie-cutter builds som 95% av alla som spelar X-class använder?
"c) LAGGET. 3 veckor till early-release men ändå sånt opolerat spel. Stora fps problem även med allt på lägsta. Fanns även en del buggar."
Inte i närheten av lika opolerat som WoW var i betan, men du var antagligen inte äldre än 10 då. Jag spelade 2 helger i rad, blev disconnectad en gång, hade fryslagg i 1-2sekunder kanske 10gånger. På 50-60~ timmar in-game. Dina fps problem är pga att du har en dålig dator, för jag låg på bra fps hela tiden.
"d) Interface & inställningar. Tror de flesta av er har spelat betan med stor avsky ENBART för den där irriterande kameran som man inte kan göra nåt åt. UIn är direkt dålig och går inte o ändra på. Återigen har en massa inställningar blivit kopierade från wow (vilket är bra), men otroligt nog inte blivit implementerade på rätt sätt."
Kameran kan man ändra mycket på. UI'n är exakt lika bra som WoW's original UI. Glömde bort att WoW uppfann sättet att göra ett UI på. Sorry..
"e) Macros & Addons. Bioware kommer inte ha nåt stöd övh för addons men framförallt macros. Personligen kvittar det för min del ifall addons åker, men macros? Vissa klasser är beroende av macros. Försök spela warr utan macros och du är bust, medans en präst klarar sig utmärkt. Så kommer det även att se ut i swtor och det är oundvikligt."
Så för att det inte hade funkat i WoW, kommer det inte funka i Star Wars? Du vet vad ett macro gör va? Det är TOTALT möjligt att spela utan macros även i WoW. Sen att du inte klarar av det, visar mer om dig än om att Star Wars inte ska implementera det. Själv tycker jag att det är perfekt. Inga backpeddling keyclickers kommer ha en chans att få in några tur crittar och döda mig.
#61 ingen ide att lyssna på ett "halvkön".
Han har inte ens spelat skiten och tror att ALLA mmos är likadana haha
( Hoppas alla har fattat att jag mena #0 )
Men vad gör inte "bloggare" när dom inte får någon uppmärksamhet?
Jo dom skriver en helt onödig tråd och grinar på något som stör deras små feelings.
Najs TL:DR. Tryckte på tråden och scrollade lite och tänkte direkt, fucking to long , I aint reading dis shit. Sen hade du en tldr. :) bra jobbat rocketboj
#0 du vet att SWtor och WOW är inte samma spel va?
Warriors ( Jedis ) har inte "stances" eller sån skit då du behöver köra x10 macros för att kunna spela en klass. Dom har gjort att ALLA klasser är spelbara UTAN macros.
Det är så man gör ett BRA spel.
Copyright Fragbite. Allt innehåll på Fragbite är skyddat enligt Upphovsrättslagen. Citat eller texter baserade på Fragbites innehåll ska följas eller föregås av källhänvisning.
Alla åsikter uttryckta på Fragbite representerar varje enskild skribent och överensstämmer inte nödvändigtvis med Fragbites åsikter.
Programmering och design av Fredric Bohlin. För frågor rörande sajten kan du skicka iväg ett email till vår support.
Cookies
Fragbite använder cookies för att spara användarspecifik information så som t.ex. användarnamn. Cookies sparas även när man deltar i omröstningar och för att föra statistik. För att slippa cookies kan du stänga av cookies i din webbläsares inställningar eller välja att inte besöka Fragbite. Den här textraden finns här på grund av lagen om elektronisk kommunikation som trädde i kraft 25 juli 2003.
Annonsering
Är du intresserad av att annonsera på Fragbite, tryck här.
För att vara en beta så är det jävligt bra.
Jag kommer absolut ge det en chans, allt handlar om endgame. Suger endgamet, lär folk sluta.
WIN - WIN SCENARIO
ända problem jag har sett på grafiken va en sten som hade ränder på sig och blinkade när man rörde sig, andra gången jag sprang förbi stenen så va den normal
ses i galax1
Jag varken laggar eller har fpsdrop eller liknande, köp ny dator/internet?
Dina argument är precis som en riktig applefanboy som hatar PC och älskar MAC.
gw2 verkar mer nice=P:
http://www.youtube.com/watch?v =xBC_ig73aMs
http://www.youtube.com/watch?v =Y4VKhrCDWfg
kommer döda wow... jo tjena
Men i övrigt så håller jag faktiskt med #0 , ser inte hur detta skulle kunna konkurera med WoW alls
Har inte märkt av något lagg under mina 10 timmar iaf.
Sen är det även en beta bara, WoW var inte heller super de första dagarna efter det släpptes.
De e bara för ni sitter o hård runkar till wow och att ni inte vågar testa nytt spel med öppet sinne och verkligen försöker ge det en ärlig chans som ni tycker allt suger gg :)<3
Skrivet med min Android-mobil
#0 Jag har spelat ex antal timmar på max utan det minsta FPS-lagg, skaffa en bättre dator.
Hur du sen kan döma ut ett spel redan i beta-fasen är rätt sjukt, du har förmodligen inte kommit över level 10, och därmed inte gett varken dig själv en chans att komma in i spelet, eller fått en chans att testa vad spelet har att erbjuda.
Jag är absolut ingen stor SW-fantast, men jag måste säga att jag blev riktigt positivt överraskad av betan, kommer absolut köpa spelet och ge det en ärlig chans.
Håller med dig #0. Visserligen så kan jag inte säga att jag gick in i spelet med en god min så jag är kanske inte helt pålitlig. Men SWTOR är bland det absolut sämsta jag någonsin har spelat. Animationerna är ett skämt, storyn är skriven av femtonåriga flickor som antagligen fick jobbet för att de skrev homosexuell fan-fic om BioWares figurer.
Det nya Bioware har tagit Star Wars och dragit skiten i deras smuts. Usch säger jag bara.
Om ett spel kostar 135 miljoner dollar förväntar jag mig fan en gnutta kvalité men det ser man inte alls av i SWTOR. Sen att utvecklarna käpprätt ljuger en rätt upp i ansiktet är också en sak som jag blir förbannad på.
När jag spelar ett MMO är jag fan inte intresserad i att romantisera robotar och sjuka rymdbrudar. Jag vill ha kul med polare i en öppen värld. Tyvärr levererar SWTOR inget av det jag vill ha, men visst, är du intresserad i tröttsam story, stela animationer, en fullkomligt komplett galen fanbas och romantiseringar av robotar och skit - då är nog detta spelet för dig.
Förhandsbokat och klart.
Folk blev överraskade av hur bra SPELET ÄR!
Detta är nog bästa "mmo" betan jag någonsin har testat ( minnst bugg )
Minns ni wow betan? ramla genom golv och fastna i allt sen crash reports hela tiden och ostabila servers. Trodde fan inte att bioware+EA skulle klara detta bättre än blizzard.
ÄR DET BARA JAG SOM T YCKER DET ÄR AWESOME ATT DU KAN KÖPA DET FÖR 500kr OCH SEN KÖRA DET SOM ETT SINGEL PLAYER SPEL?
DETTA SPEL ÄR FÖR ALLA!
Hoppas förövrigt att GW2 tar över.
Hejdå.
Hur fan vet du om klasser i SWTOR kommer vara beroende av något som tydligen inte kommer finnas dvs macros? Är du helt jävla dum i huvudet, det väl för fan inte än om det är bra eller dåligt med macros.
UI:t tycker jag är bra, förutom att man inte kan ändra UI-scale, vilket jag hoppas på att de kommer fixa. Kameran hoppas jag också de ändrar, annars får man väl anpassa sig, lär ju gå över ganska kvickt.
Lagg? Jag laggade absolut inte ett jävla piss, det är väl fel på din dator eller din internetuppkoppling. Och om det nu skulle lagga så är väl för fan inte det särskilt lustigt eftersom det är 1. Beta 2. Det var ett stresstest.
Jag älskar PvPn i SWTOR.
kommer definitivt spela, har förbokat redan. Längtar dock mer till GW2.
Spelet känns även lite stelt på nå sett..
Lite tveksam om jag köper spelet, vi får se :p
Dra upp en gubbe till level 50 och spela en tid på maxlevel SEDAN kan ni säga hur spelet är.
Men jag håller nog med att dom inte har satsat något direkt på ett PvP spel i starten av release, utan gör precis som spelet du jämför med fokuserar på grunden först, och jag måste säga att storyn och grejer liknade ett Coop KOTOR spel och jag gillade det riktigt rejält när du kan va elak/god och ha olika svarsaltenativ som ett riktigt RPG, skulle jag spela det så skulle det vara med 2-3 kompisar och köra igenom questar/story, och that's about it :)
Men man börjar bli trött på ett spel som har polerats i 7 år ska behöva jämföra sig i en beta mot dem, ni som spelade för 8 år sen och hade wow betan vet att swtor betan var bra mycket stabilare på alla håll och kanter.
omg omg omg wow har snott en massa saker från Galaxies, dålig stil så mycket bättre känsla i Galaxies än i wow,
hoppas ni fattar piken
DÄRFÖR anser jag att swtor är katastrof när det kommer till basics såsom UI, Combat, Rörelsen, Animationer. Som story-spel är det säkert jättebra. Men även story nörder kommer spamtrycka spacebar så småningomför att bli kvitt med cutscenes som segar ner spelandet avsevärt.
Har hört folk säga, "aa men titta här WoW nördar i swtor har vi inte det hära gå dit o döda 10 vargar sen komma tbx". Det är EXAKT samma skit på swtor, skillnaden är bara att det kommer en irriterande cutscene varje gång man tar/lämnar in quester.
SWTOR är bra, ses vid release.
D.E.T Ä.R F.O.R.T.F.A.R.A.N.D.E E.N B.E.T.A
Läs den meningen 10gånger nu!
Över 4miljoner testar och inte en enda över belastning på servers etc.
EA hjälpte BioWare mer än vi hade trott loool.
Att du redan kan avgöra hur pvpn kommer att se ut vid release är ju för att säga det minsta syniskt, med tanke på att det fortfarande är i betastadiet och personerna som fått testa det är casual rp spelare som inte kan göra något motstånd.
Men jag har ungefär samma förväntningar som dig, det kommer inte bli ett enormt bra pvp spel utan en sjukt rolig spelupplevelse.
Nu kommer vi till något som jag personligen finner roande, hur kan man efter att ha spelat wow i x-antal år (dina elefanttårar leder mig att tro att du har åtminstone ett par år i spelet på nacken) tycka att wow är ett balanserat competitive spel?
Ett sådant av sorten som är värt att spendera hundratals, tusentals timmar på, i en arena vars fundament det bygger på är i princip omöjlig att balansera med tanke på all ny content som måste släppas.
Och om du nu håller med mig och inte tycker att wow är balanserat, varför vill du lägga så mycket vikt på ett spel utan en funktionell pvp?
Varför försöker du övertyga oss om att världen kommer gå under om alla slutar spela wow och börjar spela SWTOR?
Wow var fruktansvärt kul i arenasäsongerna 1-4 men var det bra balanserat? Nej det var det inte.
Cooldowns på abilities kan ändras eller justeras, macros är till för personer som inte kan multitaska.
Oj nu blev många arga på mig och jag tänker här dra en jämförelse med starcraftspelen, i starcraft broodwar kunde man ej kontrollgruppera sina byggnader, ej heller kontrollgruppera sina units till oändlighet, man kunde inte shiftklicka kommandon och det är klassat som ett av tidernas mest skillbaserade spel just p g a. det här.
Det är i mitt tycke ungefär samma användningsområde som macros syftar till i wow, man tar en genväg istället för att göra hela sekvensen.
Har ingenting emot SWTORs UI och avsaknaden av addons heller, vilket inte du heller borde ha om du strävar efter balans med tanke på att alla kommer spela med samma förutsättningar. Visst en bar till eller UI scaling kanske inte hade vart dumt men det är väl knappast några enorma saker som inte går att ändra på i efterhand för bioware/EA, med lite påtryck från communityn.
Som det ser ut just nu så klarar sig de flesta klasser utmärkt utan macros.
Ser personer i tråden som klagar på storylinen, det här förstår jag inte.
Vill ni ha ett spel där ni faktiskt kan förstå storylinen eller ett spel där ni ska samla ihop 6 stycken grisklövar och 10 blommor till en stuvning, om och om och om igen?
Avslutningvis vill jag bara påtrycka hur det här har potential att bli ett riktigt roligt spela att spela tillsammans med polarna, casual.
Vill man spela någonting som har tävlingsmässigt potential, släpp spelet, vad har du för nytta av att sitta här och gnata, spela ditt wow då och bli nedburstad i oändlighet :)
sorgligt nog för det var as kul betan o typ 4 första månaderna sen gick de bara ner.
"a) Seriöst, t.om ni som har spelat wow i 3 månader kan konstatera att rörelsen i swtor är så jävla obehändig rentav äcklig. PvPn går ut på att spamma sin 2 knapp rotation med väldigt låg cd på stuns och knockback. Bara detta bekräftar hur casual spelet kommer bli. "
Nej, det går inte ut på att spamma 2 knappar, vilket i VÄÄÄÄÄÄLDIGT lång tid, vissa klassar i wow kunde briljera med. *host* paladins *host*
"b) Självklart är de flesta abilities hämtade direkt från wow och heter annorlunda. Men jag kan inte riktigt se skillcapen i swtor även om abilities är förhållandevis lika. För arena finns inte. Det som finns (förutom vanliga bgs) är nån slags rated 10v10 bg där återigen, finns inget indivudellt prägel och skillcap utan mera en samling av fotm specs i en stor skala där laget med minst keyboardturners och flest wizards som abusar Z-axis vinner."
Hämtade direkt från WoW? Herregud... tänker inte ens besvara den.
Arena finns inte? KLART SOM FAN DET INTE GÖR. Arena kom ca2007 till WoW? Spelet släppes 2004.
Vart är den individuella prägel i WoW? Du menar att WoW inte har cookie-cutter builds som 95% av alla som spelar X-class använder?
"c) LAGGET. 3 veckor till early-release men ändå sånt opolerat spel. Stora fps problem även med allt på lägsta. Fanns även en del buggar."
Inte i närheten av lika opolerat som WoW var i betan, men du var antagligen inte äldre än 10 då. Jag spelade 2 helger i rad, blev disconnectad en gång, hade fryslagg i 1-2sekunder kanske 10gånger. På 50-60~ timmar in-game. Dina fps problem är pga att du har en dålig dator, för jag låg på bra fps hela tiden.
"d) Interface & inställningar. Tror de flesta av er har spelat betan med stor avsky ENBART för den där irriterande kameran som man inte kan göra nåt åt. UIn är direkt dålig och går inte o ändra på. Återigen har en massa inställningar blivit kopierade från wow (vilket är bra), men otroligt nog inte blivit implementerade på rätt sätt."
Kameran kan man ändra mycket på. UI'n är exakt lika bra som WoW's original UI. Glömde bort att WoW uppfann sättet att göra ett UI på. Sorry..
"e) Macros & Addons. Bioware kommer inte ha nåt stöd övh för addons men framförallt macros. Personligen kvittar det för min del ifall addons åker, men macros? Vissa klasser är beroende av macros. Försök spela warr utan macros och du är bust, medans en präst klarar sig utmärkt. Så kommer det även att se ut i swtor och det är oundvikligt."
Så för att det inte hade funkat i WoW, kommer det inte funka i Star Wars? Du vet vad ett macro gör va? Det är TOTALT möjligt att spela utan macros även i WoW. Sen att du inte klarar av det, visar mer om dig än om att Star Wars inte ska implementera det. Själv tycker jag att det är perfekt. Inga backpeddling keyclickers kommer ha en chans att få in några tur crittar och döda mig.
Han har inte ens spelat skiten och tror att ALLA mmos är likadana haha
( Hoppas alla har fattat att jag mena #0 )
Men vad gör inte "bloggare" när dom inte får någon uppmärksamhet?
Jo dom skriver en helt onödig tråd och grinar på något som stör deras små feelings.
Fyfan är det två tjejer eller en pöjk & en tjej?
http://rocketboy.blogg.se/imag es/2011/104_1767_163982534.jpg
man ser hursomhelst att det är en duude, bara en med femenima drag! ;)
hmm inte alls han som spammat swtor trådar med negativa kommentarer innan det ens vart beta osv..
Warriors ( Jedis ) har inte "stances" eller sån skit då du behöver köra x10 macros för att kunna spela en klass. Dom har gjort att ALLA klasser är spelbara UTAN macros.
Det är så man gör ett BRA spel.