×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Öppna portar i routen

Postat av Balooo den 27 Maj 2011, 19:38
6 kommentarer · 779 träffar
Hej!


Har gjort en dediceted server idag. Har inte haft några erfarenheter om det innan, aja. Nu är det så att jag inte vet hur andra ska kunna joina min server, jag har öppnat porten i brandväggen och skrivit in 20715 som jag hade läst skulle vara strandad till vac serverar.Men sen läste jag också att jag behövde öppna portarna i routern också vilket jag inte vet någonting om hur man gör. Vet hur man kmr in på routen, har en netgear wgr614 v7 men sen vet jag inte vad man ska skriva för att andra ska kunna joina.


Skulle vara tacksam ifall någon kunde förklara exakt hur man gjorde. min ip adress till servern är 172.16.0.3:27015 ifall de är till nån hjälp


Bjuder på stavfel :p

6 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 6 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..