×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Konkurrensverket stämmer Telia på 144 mi

Postat av dosman den 21 December 2004, 14:06
16 kommentarer · 68 träffar
Konkurrensverket stämmer Telia på 144 miljoner

Uppdaterat 2: Konkurrensverket stämmer Telia på 144 miljoner kronor. Skälet är att verket anser att Telia missbrukat sin ställning som dominerande aktör på bredbandsmarknaden.

D et framgår av en stämningsansökan som lämnades in till Stockholms tingsrätt i dag. Enligt en utredning som Konkurrensverket utfört har Telias konkurrenter varit utsatta för så kallad marginalklämning, det vill säga att skillnaden mellan detaljistpris och grossistpris varit för liten i detaljistledet.

Det innnebär i praktiken att Telia tagit för mycket betalt av bredbandsoperatörer som velat konkurrera med Telia. Enligt Konkurrensverket har marginalen inte ens varit tillräcklig för att täcka Telias egna kostnader i detaljistledet. Det innebär enligt verket att Telia utnyttjat sin dominerande ställning på grossistmarknaden för att stärka sin ställning på slutkundsmarknaden, och att förfarandet "har utgjort ett inträdeshinder för konkurrenter på marknaden för bredbandstjänster", enligt ett pressmeddelande.

"Mis sbruk av dominerande ställning är en allvarlig överträdelse av konkurrensreglerna. Stora dominerande företag har ett särskilt ansvar", skriver Konkurrensverkets generaldirektör Claes Norgren i en kommentar.

Telias missbruk av dominerande ställning har enligt Konkurrensverket pågått under perioden april 2000 till och med januari 2003.

http://www.idg.se/ArticlePages /200412/21/20041221114132_CS/2 0041221114132_CS.dbp.asp



Felia visar sitt riktiga ansikte.
Föregående tråd

16 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 16 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..