×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Varför arbeta när man kan leva på bidrag

Postat av Litsor_Skilsor den 13 Juni 2013, 11:16
74 kommentarer · 4 467 träffar
Ni som tjänar mycket kan ignorera frågan, för er är det antagligen rationellt att arbeta trots att staten suger ut er i form av skatteslaveri. För er övriga, varför arbeta för t.ex. 20 000 i månaden när man kan få bidrag för 14-15 000 i månaden? (21 000 efter skatt om du är somalier med 5 barn).


Varför inte välja 14-15 000 i månaden med 24 timmars fritid om dygnet framför 20 000 i månaden med 16 timmars fritid om dygnet? Man måste vara helt hjärndöd om man väljer ett lågbetalt yrke framför att leva på bidrag. Jag skulle lätt leva på bidrag resten av mitt liv om det inte var för att jag tjänar 44 000 i månaden.
Föregående tråd
Nästa tråd

74 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.

Skriv en kommentar