Hej FB!
Jag undrar om vi nu teoretiskt säger att det kommer bli en zombie apokalyps vad är bäst att ha då av en pilbåge eller ett armborst? Jag tänkte först armborst men kom sen på att vapenlagarna här i Sverige gör att man måste betala 700kr för tillståndet och sen måste man ha varit medlem i en armborstskytteförening i minst 6 månader! Och har ingen sån här i närheten!
Så därför tänkte jag att det är nog lättare att ha en pilbåge då, har hittat några bra, men vill inte lägga för mycket cash på den! (Har ju inte allt för mycket över!)
Den här är den jag har hittat som jag tyckt bäst om
http://www.garderoben.se/pilba ge-cobra-p-805-c-258.aspx
men den är lite dyr, så någon som har kommit över någon sida där det finns en liknade eller bätte till ett bättre pris?
Vill att den ska ha ungefär samma Bågstyrka! (45-60ibs) inte mindre än 45ibs! men ju mer desto bättre. ;)
Är du nybörjare? nylon- eller stålsträngad?
edit - Yes ungefär nybörjare, kan det mesta men har en hel del kvar att lära mig
Kan lira Sweet home alabama, Master of puppets introt, Fade to black intro solo, Thunderstruck, Fear of the dark mm. om d är till ngn hjälp?;)
Edit: Okej du är alltså nybörjare. Ser bara nybörjarlåtar där.
Om du kan thunderstruck så borde du ju kunna hammerons och pulloffs.