×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Läsa kroppspråk

Postat av aptonia den 2 Juni 2012, 12:27
4 kommentarer · 124 träffar
Hej.

Kan alla människor läsa av kroppsspråk och "förstå" eller är det bara vissa som kan det? Tycker det är intressant hur mycket en människa utstrålar utan att han/hon egentligen inte vet det/försöker dölja det.

Exempelvis:

* Är man med en nervös person känns det direkt i luften att stämningen är stel.


* Är man med en person som man gillar känns det också i luften att stämningen är avkopplad och man kan ta upp i stortsett vilket ämne som helst.


Pratar en person märks det direkt om h*n har något mer att säga eller om det är bra.. Alltså utan att h*n visar det, märks bara!

Man märker bara på blick/kroppspråk ifall man gillar/ogillar varandra vid första mötet, kan självklart ändras med tiden, rent spontant tänker jag.

Vad är det som gör att vi skickar dessa omedvetna signalerna??
ballt eller vad??


I övrigt undrar jag om detta är något som intresserar dom flesta eller om det bara är jag som tänker väldigt mycket på det när jag är ute.


mvh
Föregående tråd
Nästa tråd

4 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 4 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..