×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Rasistchockad när jag läste Kalle Anka

Postat av d1ck j0nes den 11 Februari 2012, 21:30
73 kommentarer · 979 träffar
Satt och myste med Kalle Anka & Co nu på kvällskvisten, där jag plötsligt hittade detta lite finstilt nere i ett hörn:


http://dl.dropbox.com/u/104203 1/DSC_0202_ROT.JPG


Ser ni affischen i hörnet? Den med den majestätiska fågeln som tydligt blickar åt sitt höger? Påminner den om något?


Japp. Det är Reichsadlern, symbol för det nazi-tyska riket.
Jämför:
http://www.warrelics.eu/forum/ military_photos/non-combat-uni forms-related-insignia-3-reich /111205d1275750937-unidentifie d-nazi-eagle-lot-003.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/R eichsadler


Lägg även märke till den typiska rasistiska parollen nedanför. "Sverige åt svenskarna" var väldigt vanligt att skandera under 80-90-talet!


Avsnittet handlade dessutom om att få bukt på störiga Halloween-firare, något som gäckade övriga ankeborgare. I mina ögon är det rätt uppenbart att det är en eufemi för skräniga människor med annan kultur.


Jag blev givetvis upprörd, bestört, kränkt, ledsen och förtvivlad när jag läste detta.


Kan man anmäla Egmont förlag för något? Så att våra yngre generationer slipper utsättas för sådan här propaganda, alltså.


Tack!

73 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 73 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..