×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Femisnism, menisism!

Postat av Meduza den 29 December 2011, 16:59
6 kommentarer · 387 träffar
Feminism i dagsläget har gått alldeles för långt. Feminism kan inte klassas längre som "kvinnor jämdställda med män" utan det är mot hållet "Kvinnor står över män".


Det är ett krig om huruvida kvinnor kan göra allt som tidigare bara män kunde eller behövdes till. Män bleknar sakta bort för att KVINNOR ska ta över det som anses "manligt" göra. det kan inte tillåtas för vad är då våran position i samhället? Om det händer har vi absolut ingen nytta och kommer försvinna. det ända vi kommer behövas till är att föröka mänskligheten.


en sak vi kan kolla på är hur teknologin påverkar våran position i samhället. Vad skulle kvinnor göra utan teknologi? det har förbättrat sättet att jobba och utföra sysslor något enormt för kvinnor som män oftast behövdes till förut.


Feminism står inte för att kvinnor ska ha jämdställdhet till män utan det har gått till en gräns där mannen inte behövs. Kvinnor ska köra över män för att dom inte längre behövs i samhället.


Män är stolta över deras roll och vill inte ändra den men det är där kvinnor kommer in och säger i stort sätt "våran FEMININA roll anses underskattat och därför måste ta eran roll som man". Hur kommer det fungera? män och kvinnor i exakt samma roller, ingen mångfald överhuvudtaget? Det är ingen som säger att kvinnan inte ska vara jämdställd med oss för det ska den och är på god väg att förbättras men feminism som ska ta över män och deras position i samhället är fel.


Jag vet att det finns massor av män som tänker det här och ska ABSOLUT inte vara rädda att stå upp för män och hur deras roll ska bevaras. det här är inget påhopp mot kvinnor men mot Feminism och deras påhopp mot män.


Män och kvinnor ska vara jämdställda men absolut inte utan mångfald!
Det här måste stoppas innan det är försent!
Föregående tråd
Nästa tråd

6 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 6 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..