×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Ny gitarr

Postat av Monkiii den 1 Oktober 2011, 14:37
48 kommentarer · 402 träffar
Tjenare alla musikfantaster!


Jo nu är det så att jag har suttit hemma och spelat på min nylonsträngade akustiska gitarr i ungefär ett år och har tänkt att uppgradera mig lite. Planen är att köpa en stålsträngad gitarr men jag vet inte riktigt vad för någon.


Kan tänka mig att köpa en begagnad om den är i bra skick men saken är ju att jag vet ju inte hur mycket de är värda osv? Är det något att tänka på när man köper begagnat?


Hur mycket måste jag lägga på en gitarr för att den ska vara okej? Det ska vara en helakustisk stålsträngad gitarr alltså.


Kan ju avslutande säga att jag har tänkt att lägga 2-3 tusen ungefär, är det tillräckligt? Linka gärna om ni har något bra tips och kom med tips på var och vilken jag kan köpa.


Ha en fin dag!

Spelar du gitarr?

82 personer har röstat

48 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 48 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..