×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

SpawN nominerad till Hall of Fame 2026

1
Svenska legenden kan ta plats i CS-finrummet.
Den svenska Counter-Strike-legenden Abdisamad "SpawN" Mohamed är återigen nominerad till HLTV Hall of Fame. Han är en av tio spelare som slåss om fyra platser i 2026 års klass.

De fyra spelare som väljs in hyllas officiellt under HLTV Awards i Belgrad den 9 januari 2027. Nomineringen är den andra i ordningen för den 39-årige svensken, som var en av spelets största stjärnor under 2000-talets början. SpawN slog igenom på allvar tillsammans med Emil "HeatoN" Christensen och Tommy "Potti" Ingemarsson i klassiska Ninjas in Pyjamas ochSK Gaming.

Om SpawN röstas in gör han sina tidigare lagkamrater sällskap i det exklusiva finrummet, där svenskar som HeatoN, Potti, f0rest, GeT_RiGhT och olofmeister redan tagit plats.

Bland övriga nominerade finns internationella stornamn som den nyligen röstberättigade polska ikonen Filip "NEO" Kubski, femfaldige Major-vinnaren Peter "dupreeh" Rasmussen samt den franske prickskytten Kenny "kennyS" Schrub. Beslutet tas av en jury bestående av branschexperter, journalister och tidigare proffs.



Artikelbild: Daniel Sandström
Videokälla: Fragbite

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..