×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

apEX rånas på sticker i Majorn: "Kunde inte begära för mycket"

1
Vitality-kaptenen kommer att vara utan stickers under höstens Major.
Team Vitality kommer att gå in i Majorn i Singapore som en av förhandsfavoriterna. Trots att laget rankas som två i världen och har vunnit allt som går att vinna kommer lagets kapten Dan "apEX" Madesclaire inte få någon autograf-sticker.

Anledningen till detta har med VRS-inbjudningar att göra. VRS-rankingen listar spelarna som spelat de fem senaste matcherna med laget vilket Justinas "jL" Lekavicius gjort som inhoppare under PGL Bukarest.

I ett inlägg på X förklarar Vitality-kaptenen att de var väl medvetna om regeln men att han inte ville utsätta laget att tvingas spela med olika inhoppare:

— Självklart kände vi till reglerna, men eftersom både mezi och jag var borta under två turneringar var det inte lätt för laget att hantera situationen. Därför kunde jag inte be dem att spela med ytterligare en stand-in bara för att jag skulle få mitt stikcer... Jag hade redan dåligt samvete över att lämna dem, så jag kunde inte begära för mycket, skriver kaptenen.

Inbjudningarna till Majorn i Singapore skickas ut 2 november.


Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..