×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Tyskland

Media: Så lite betalade Kölns Majorstickers till lagen

1
Datan visar att det var skralt för Majorlagen.
Majorn i Köln var på många sätt en av de största någonsin, men blev också på vissa sätt en katastrof. Majorns stickerförsäljning var minst sagt undermålig och nu vet vi ungefär hur lite pengar lagen fick.

Enligt en granskning från ukrainska Shtab har Majorns stickerförsäljning betalat ut ungefär 200 miljoner kronor – en rejäl minskning från tidigare Majors som betalat ut så mycket som 1,2 miljarder kronor.

Enligt granskingen har lagen fått mellan 730 000 och 2,6 miljoner kronor, medan vissa spelare fått så lite som 146 000 kronor. Förändringen har sannolikt slagit flera lag hårt och vissa organisationer har redan vittnat om hur minskningen stoppat dem från att betala för vissa av vårsäsongens investeringar.





Artikelbild: Towfiqu Barbhuiya/Pexels
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..