×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Rivals League lanserar nytt VRS-LAN med 30 000 i prispotten

1
Svenska lag kan tjäna VRS-poäng i januari.
Svenska arrangören Rivals League har idag offentliggjort planer på ett nytt VRS-LAN i Sverige. Fyra svenska lag kommer få möjlighet att tävla om en prispott på 30 000 kronor i januari, parallellt med det ordinarie seriespelet som förblir orankat.

Turneringens 4 platser kommer att tillsättas genom ett öppet kval, där mellan 16 och 32 lag kommer att spela ett gruppspel online. Alla matcher spelas med BO3-format och det kostar ingenting att delta i turneringen.

Den ordinarie säsongen av Rivals League kommer fortfarande att gå av stapeln som planerat, men förblir orankad. Det blir en arena för ett seriöst men mindre krävande spel, där mindre erfarna lag kan få bra träning mot seriöst motstånd.

Den rankade LAN-turneringen, som kallas Legends, spelas den 30:e januari på GRO36 i Jönköping. Vinnaren kammar hem 15 000 kronor i prispengar, utöver poängen till världsrankingen.




Artikelbild: Anton Flis/Rivals League

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..