×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Power blir titelsponsor för Svenska Cupen 2026

1
Svenska Cupen får en ny huvudsponsor i höst.
Fragbite anordnar för femte året i rad Sveriges största CS-tävling, Svenska Cupen, i Stockholm i höst. Huvudsponsor för årets upplaga blir teknikjätten Power som utökar sin inblandning i esporten markant.

Power tog sina första steg in i den svenska esporten genom att vara en av sponsorerna bakom Fragbites senaste turneringssatsning, Svenska CS-Ligan, under våren och sommaren 2026. Som titelsponsor blir deras engagemang i esporten ännu djupare och flera spännande aktiveringar förväntas under turneringen.

– Gaming engagerar miljontals svenskar och är en självklar del av vardagen för en stor del av våra kunder. Att sponsra Svenska Cupen i Counter-Strike känns därför helt naturligt för oss. Vi säljer produkterna folk spelar på, vi har gamers bland våra medarbetare och vi vill vara där våra kunder är, säger Eddie Hernandez, marknadschef på Power Sverige.

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..