×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Kina

Vitality skippar turnering för att ge spelarna pappaledigt

1
apEX och mezii ska få föräldraledigt under IEM Beijing.
ESL offentliggjorde idag vilka lag som valt att acceptera inbjudan till deras kommande IEM-turnering i Beijing, Kina, och ett namn saknades. Kort efter ESLs nyhet kom ut förklarade Team Vitality sitt beslut att skippa storturneringen i november.

Anledningen är att Dan "apEX" Madesclaire och William "mezii" Merriman ska kunna få föräldraledigt inför Majorn, även utanför de turneringar där Justinas "jL" Lekavicius kommer vara inhoppare.

"Att missa en IEM-turnering, speciellt i en ny stad, är inte ett beslut vi tar lättvindigt, men vår prio ett är att se till att våra spelare känner sig stöttade när de spenderar tiden de behöver med sina familjer under denna unika perioden i deras liv," skriver organisationen på X. "För att ge utrymme åt apEX och meziis föräldraledighet behövde vi göra ändringar i vårt tävlingsschema."

"Majors är vårt huvudsakliga fokus i scenen och vi kommer göra vad som än krävs för att säkra vår fjärde Majortitel och lyfta bucklan i Singapore. Istället för att delta i IEM Beijing med en inhoppande IGL, vilket begränsar vår träningstid, har vi valt att delta i turneringar där hela vår femma kan närvara för att få ut så mycket som möjligt ur vår begränsade förberedelser och säkra så många viktiga VRS-poäng som möjligt inför Majorn."




Artikelbild: apEX/X
Videokälla: ESL/Twitch

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..