×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Pensionerad Valve-utvecklare: "CS-teamet är extremt dedikerade"

1
Tidigare Valve-utvecklaren tycker att anklagelserna att Valve inte bryr sig är överskattade.
Valves utveckling av Counter-Strike uppbringar mycket debatt hos spelarbasen, då många tycker att utvecklingsgraden är på tok för liten och många seriösa problem, som mängden fuskare, ignoreras och inte får den uppmärksamhet som behövs. I en Reddit-AMA från en tidigare Valve-anställd målas däremot en annan bild upp som pekar på att CS är ett av Valves huvudfokus.

"I min erfarenhet är CS-teamet extremt dedikerade, älskar spelet och vill göra er alla glada," skriver Christopher Green på frågan om varför Valve inte lägger ned en proportionell mängd arbete på Counter-Strike, jämförd med hur mycket spelet omsätter. "Jag tyckte aldrig att det kändes som att Valve inte förstod hur stort ansvar de hade och hur stor roll det spelar. Det är synd att ni inte kan se Slack-chattarna från det laser-fokuserade teamet som jobbar på den upplevda spelupplevelsen."

"Kontrasten mellan vad vissa konsumenter upplever som att Valve är ointresserade av Counter-Strike jämfört med mina egna observationer är väldigt intressant. CS-franchisen behandlades alltid, enligt mig, som den riktigt stora sak det borde vara, med mycket entusiasm från utvecklingsteamet.

Comment
by
u/ChristopherHGreen from discussion

in
AMA



Artikelbild: Valve
Videokälla: Valve


0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..