×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Äntligen: Efterlängtade uppdateringen släppt till Counter-Strike 2

1
Animgraph 2 är här!
Valve har nu tagit det nya animationssystemet Animgraph2 ur beta och rullat ut uppdateringen fullt ut i Counter-Strike 2. Det innebär att alla ändringar från animgraph_2_beta-bygget nu är live.

I den efterlängtade uppdateringen har Valve skrivit om samtliga tredjepersonsanimationer och i många fall justerat dem efter spelarnas feedback. Målet är inte bara förbättrad estetik utan också att kapa både CPU-belastning och nätverkskostnader kopplade till animationer — något som ska göra spelet betydligt snabbare och mer följsamt att spela.

Släppet bygger vidare på en tidigare stor uppdatering i animationssystemet som släpptes i juli 2025. Då fick alla vapen nya förstapersonsanimationer för bland annat deploy, skjutning, omladdning och inspect.

Utöver prestanda ska Animgraph2 även ge mjukare övergångar vid crouch i luften och en omarbetad hantering av spelarhöjd på lutande ytor. Det kan i sin tur påverka vissa granat-lineups på lutningar, så den som lever på nischade uppställningar kan behöva justera sina kast.

Läs fullständiga patch notes här.


0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..