×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

s1mples lag görs om — duo bänkas efter fiaskoresultaten

1
Kan detta rädda Oleksandr "s1mple" Kostyliev?
BC Game väljer att göra förändringar och flyttar Christopher "MUTiRiS" Fernandes och António "aragorN" Barbosa till bänken. Duon lämnar därmed startfemman efter en fyra månader lång sejour med laget.

Beskedet kommer kort efter BC Games tidiga sorti i PGL Bucharest, där laget bara tog en enda serieseger mot Voca, som dessutom spelade med en stand-in. I ett uttalande till HLTV säger esportlagets svenska vd Ali Muhanned att beslutet är en del av en planerad roster-utvärdering och att organisationen inte nått resultaten som fansen förväntar sig.

Ändringen är knappast en chock sett till hur det sett ut sedan BC Game plockade in den tidigare SAW-kärnan med MUTiRiS, aragornN och Adones "krazy" Nobre i början av året. Starten på IEM Krakow var godkänd med avancemang från Stage 1 efter vinster mot Legacy och Ninjas in Pyjamas, men därefter har resultaten dalat i mindre LAN-turneringar.

Laget pausade även sitt deltagande i den svenska LAN-tävlingen Journey Spring i slutet av mars för att “fixa kemin”, utan att det gav effekt i Bucharest. MUTiRiS hintade då om interna problem och kallade sin roll “svår”, där han kände sig “mer som IGL än kapten”.

BC Game har nu mindre än en månad på sig att hitta ersättare och få ordning på lagbygget inför IEM Atlanta som drar igång 11 maj, innan resan fortsätter till Kina för CS Asia Championships.

BC Game är nu:
Oleksandr "s1mple" Kostyliev
Denis "electronic" Sharipov
Adones "krazy" Nobre


Artikelbild: Pressbild/PGL
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..