×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Singapore

BLAST viftar med plånboken – betalar lagen hundratusentals bara för att delta

1
Blast vill få in de allra bästa lagen — och lockar med pengar.
Singapore blir allt mer frekvent på i proffsscenen. Nu meddelar BLAST att önationen blir värd för BLAST Open Season 1 i mars 2027 – och introducerar samtidigt en ny pott på 400 000 dollar enbart för att locka dit lagen.

I kampen om de absolut bästa lagen fortsätter arrangörerna att kasta om i sina finansiella strukturer. När BLAST Open drar igång nästa år väljer arrangören rena startavgifter, så kallade acceptance fees. För turneringen i Singapore ligger denna pott på totalt 400 000 dollar. Om summan delas jämnt innebär det ett tillskott på 25 000 dollar per deltagande lag.

Denna ekonomiska morot är ett tydligt vapen i det pågående turneringskriget, inte minst eftersom BLAST:s evenemang i mars är schemalagt att krocka rakt av med en av PGL:s inplanerade turneringar.

Utöver Singapore står det redan klart att Open Season 3 kommer att spelas i Rio de Janeiro, medan Bounty-turneringen återvänder till Malta.

Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: European Pro League/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?>
Laddar..