×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

VRS-experten om asiatiska LAN-kaoset: “De utnyttjar systemet”

1
Ska man kunna spela två turneringar samtidigt?
Den danska CS-profilen Jesper Larsen riktar skarp kritik mot lag som anmäler sig till flera turneringar samtidigt – trots att de vet att de inte kan spela alla matcher.

Han menar att lag medvetet utnyttjar systemet, eftersom eventuella forfeits ofta inte påverkar deras chanser att nå Majorn tillräckligt mycket.

Detta efter att Tyloo spelat två turneringar samtidigt, för att öka sina chanser att få inbjudan till sommaren Major.

— Man kan inte spela två LAN-turneringar samtidigt och sedan skylla på "schemakrockar", skriver dansken på X.

Larsen pekar bland annat ut situationer i både Europa och Asien, där lag enligt honom medvetet tagit risken att behöva lämna walkovers eftersom det statistiskt sett ändå kan vara fördelaktigt.

— De gör det för att de vet att det inte skadar deras Major-chanser tillräckligt mycket.

Han föreslår därför hårdare regler – exempelvis att alla resultat i en turnering ska räknas som förluster om ett lag lämnar på grund av schemakrockar.

— Om ett lag lämnar mitt i en turnering borde alla matcher – både tidigare och kommande – bli förluster.

Enligt Larsen handlar det i grunden om rättvisa, där lag som följer reglerna riskerar att missgynnas jämfört med de som “spelar systemet”.

— Det här är att utnyttja kvalsystemet – och det måste åtgärdas.


Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: Blast/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..