×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Bomben: Major-drömmen krossad för Faze Clan

1
Det blir ingen Major för Faze.
Faze Clan svit på 16 raka Major-turneringar är över. Efter en tung förlust mot Fnatic i DraculaN Season 6 står det klart att stjärnlaget missar IEM Cologne Majorn – en katastrof för organisationen som nyligen spelade final på den största scenen.

Det är första gången på nio år som organisationen missar sportens mest prestigefyllda turnering. Trots en inledande seger mot mixlaget aimclub i turneringen lyckades laget inte stå emot varken Passion UA eller slutligen fnatic i den avgörande utslagsmatchen. Förlusten innebär att laget inte kan samla tillräckligt med poäng i världsrankingen innan tidsfristen för Major-inbjudningar löper ut.

Efter matchen var stämningen i Faze-lägret lamslagen. Lagkaptenen Finn "karrigan" Andersen lämnade ett kortfattat meddelande på sociala medier där han beskrev sig själv som "mållös", medan Russel "Twistzz" Van Dulken var betydligt mer självkritisk i sin analys av lagets formsvacka.

"Jag har inte så mycket att säga. Är fylld av frustration och ledsamhet. Vi förtjänar inte en plats i Majorn. Hatet är rättfärdigat", konstaterade Twistzz och pekade på lagets oförmåga att hitta en jämn nivå under hela 2026. Laget som stod i final under StarLadder Budapest Majorn har på kort tid raserat sitt anseende och vunnit endast fyra matcher under hela kalenderåret.



Artikelbild: João Ferreira/PGL
Videokälla: Starladder/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..