×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Rumanien

LNZ får drömchansen — laget gör blixtinhopp i miljontävling

1
Svenska kaptenen tar bakvägen till Rumänien.
Det svenska kaptenen Linus "LNZ" Holtäng och hans MIBR får en oväntad biljett till PGL Bukarest. Efter att paiN valt att dra sig ur turneringen står det nu klart att den formstarka truppen, med svensken i spetsen, kliver in som ersättare.

Mibr snubblade nyligen på målsnöret i det stängda kvalet till tävlingen — men slipper nu sörja den missade platsen. Då Pain meddelat sitt avhopp ärver det svenskledda laget inbjudan i egenskap av nästa kvalificerade lag på tur.

För LNZ har inledningen på 2026 varit en enorm framgångssaga. Laget har dominerat Sydamerika totalt och har under året byggt upp en imponerande vinstsvit på hela 19 raka matcher och flera turneringsvinster. En snabb titt på deras senaste turneringsresultat visar bara starka första- och andraplatser — vilket talar gott om lagets chanser i PGL Bukarest.

Utöver svenskens femma återfinns bekanta organisationer som Faze Clan, Astralis (med svenska Love "phzy" Smidebrant) och The MongolZ bland de tävlande. Vi finner även Erik "ztr" Gustafsson i laget Fokus i tävlingen.



Artikelbild: Fragbite och PGL
Videokälla: Fissure/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..