×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Derbyseger för Alliance – efter show från MaiL09 och avid

1
Liam "MaiL09" Tügel dominerade på Dust2 och Arvid "avid" Åberg på Inferno.
De regerande Svenska Cupen-mästarna Alliance vinner derbyt mot Johnny Speeds. Laget tog en övertygande 2-0-seger efter att ha vunnit två raka kartor i form av Dust2 (13-10) och Inferno (13-4).

Alliances inlånade supertalang Liam "MaiL09" Tügel, som tidigare bland annat spelat i Johnny Speeds, var serverns gigant på den första kartan. Med 28 kills och 118,5 i ADR banade 16-åringen vägen för kartvinsten.

På Inferno var det sedan Arvid "avid" Åbergs tur att skina. 23-åringen stod för 20 kills och avslutade kartan med imponerande 116,5 ADR när Alliance stängde matchen.

Resultatet innebär att Alliance får fortsätta i det stängda kvalet till IEM Atlanta i tävlingens upper bracket medan Johnny Speeds får en betydligt tuffare resa i lower bracket. Bägge lagen spelar sina nästa matcher i kvalet redan ikväll med planerad starttid klockan 17:00.

Artikelbild: Joel Åhman

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..