×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Polen

Brollan kritisk mot Valve: "Ett dålig beslut"

1
Sveriges starkaste CS-spelare tycker inte att Valves vårsäsongsändring ser bra ut.
Inför vårsäsongen valde Valve att rotera ut den omarbetade kartan Train för att istället ta in Anubis. Några som drabbas hårt av detta är den svenska stjärnan Ludvig "Brollan" Brolin och hans Mouz som hade Train som en av sina starkaste kartor under fjolåret.

I en intervju med Jaxon.gg berättar nu Brollan att han inte är direkt imponerad av Valves beslut. När han får frågan om hur han känner inför förändringen säger han att beskedet kändes märkligt direkt.

– Det kändes konstigt när jag såg nyheterna, om jag ska vara ärlig. Självklart var Train vår bästa karta, men ibland är det som det är, säger Brollan.

Samtidigt riktar han tydlig kritik mot Valves hantering av kartpoolen. Han menar att beslutet känns dåligt, särskilt sett till hur snabbt en omarbetad karta kan försvinna igen.

– Jag tycker att det var ett ganska dåligt beslut av Valve, och det beror på att… det ser inte särskilt bra ut när man tar bort en karta, gör om den och sedan tar bort den igen ett år senare. Det går inte riktigt ihop i mitt huvud, om jag ska vara ärlig, men det händer och vi får gå vidare.

Trots tappet av Train har Mouz inlett säsongen starkt och säkrat en slutspelsplats i IEM Krakow. Laget kliver ut på servern ikväll för att spela kvartsfinal mot G2 Esports i en match som är schemalagd att starta klockan 19:00.

Artikelbild: Mouz/X och Pressbild/Valve
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..